אמנות הקיר היא חלק מנוף הארץ. היצירות: בציור, בתבליט, בפסיפס ועוד מגוון סגנונות וטכניקות – קבועות על קירות של מבני תרבות, מוסדות ציבור, מבני דת, בתי מלון ובתים פרטיים – מבפנים ומבחוץ. היצירות מעידות על תפיסות היסטוריות, חברתיות, לאומיות ודתיות ומלמדות על תושבי הארץ והקהילות החיות בה.

מאז שנת 2013 נערך ביד יצחק בן-צבי ובמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל בתמיכת תכנית 'ציוני דרך' של משרד ירושלים ומורשת סקר ראשון מסוגו של אמנות הקיר. מטרתו לחשוף, לתעד, לשמר ולהציג את יצירות הקיר מאז המאה ה-19 ועד ימינו. המידע על היצירות, על מקומן ועל מצבן מגיע מהציבור הרחב ונאסף למאגר מידע כולל. מערכת מידע מקצועית מאפשרת למומחים מתחומים שונים לבחון את היצירות ולאפיינן.

מסד הנתונים שנאסף מאפשר לגבש הצעות לתכנית ארוכת טווח לתיעוד, לקִטלוג ולשימור אמנות זאת, שהיא ביטוי חזותי ותרבותי משמעותי במורשת ההיסטורית של מדינת ישראל. המידע על היצירות, על מקומן ועל מצבן מגיע מהציבור הרחב ונאסף למאגר מידע כולל. לכל יצירה נפתח כרטיס המכיל מידע בסיסי אודותיה ומאפשר הוספת מידע בעתיד. לצורך הסקר נבנתה מערכת מידע מקצועית המאפשרת בידי מומחים מתחומים שונים לבחון את היצירות ולאפיינן במטרה לתעד ולחקור את אמנות הקיר ולשמרה. האתר מכיל גם מאמרים, חדשות וקישורים שמגמתם להגביר את המודעות למורשת התרבות החזותית בארץ והעיסוק בה.

במהלך הסקר זכו יצירות שדורגו בחשיבות גבוהה על ידי המומחים לשימור וטיפול פיזי. בין היצירות ששוחזרו ושומרו מאז 2013 מצויים ציור הקיר המונומנטלי בית הכנסת "עדס" בירושלים וציור "מעגל החיים" של אברהם אופק בכפר אוריה, "ירושלים הרים סביב לה" בבית הספר תל"י בית וגן, "החמישה" ב"בית צילה" במעלה החמישה, "שבעת המינים ותנובת הארץ" בחברת חשמל בחיפה, ו"איתמר גולני" ו"אב עברי קדמון" בית איתמר באפיקים.

תודה לאלון אלמוג, הגר יבין, יעל ניצן, נעה זילברמן, נעה שק, רון ברטוש, שלי לאופר, שרה פרי, תמר גיספאן גרינברג, שי פרקש, אמנים, נאמני שימור ולכול מי שסייעו בעצה ובמידע.

כתוב על הקיר

bezem_weizman

הלך לעולמו האמן נפתלי בזם ז"ל

ב- 2.10.18 הלך לעולמו נפתלי האמן בזם בגיל 93. בזם נולד בעיר אסן שבגרמניה ועלה לארץ במסגרת עליית הנוער בשנת 1939. הוריו, שנשארו בגרמניה נספו באושוויץ.

לאחר שלמד בבצלאל, עבר בזם לפריז לכמה שנים והמשיך בעיר את לימודיו. הוא שב לישראל עם סיום לימודיו והחל ליצור בארץ ולהציג בה ובעולם את יצירותיו. בשנות ה-50 פעל כחלק מתנועת "אופקים חדשים", שדגלה במופשט ובחיבור לאמנות בינלאומית, אך בהמשך פרש ממנה בגלל חילוקי דעות אמנותיים.

ב- 1975 נפגע בנו יצחק בפיגוע מקרר התופת בכיכר ציון ונפטר לאחר שבועות ספורים. ברבים מציוריו התייחס בזם לנושאים הקשורים לציונות ולרעיון תקומת העם היהודי בארצו, ותקופת השואה עמדה פעמים רבות במוקד יצירתו.

יצירותיו הוצגו בתערוכות רבות במוזיאונים, והן נמנות על אוספים בארץ ובעולם. לאורך שנותיו כאמן, הוזמנו ממנו עבודות להצבה במבנים ציבוריים והוא הציג תערוכות יחיד רבות, האחרונה שבהן ב-2012 במוזיאון תל אביב. גם בחו"ל זכה להערכה, ובין היתר הציג גם בעיר הולדתו, אסן. בשנות ה–90 ובמשך כ–14 שנה נדד בין פריז, ניו יורק ובזל לפני ששב לישראל.

בזם יצר יצירות קיר רבות, בין השאר קירות הנצחה בכפר סבא וכן ביד ושם בירושלים, יצירות קיר במכון ויצמן, תקרה מצויירת בבית הנשיא בירושלים ועוד, מהן מתועדות באתר הסקר.

gershon_knispel_tavlit_rahef_veshut_besira_ulam_hakupot_shel_tahana_merkazit_bebat_galim2

הלך לעולמו האמן גרשון קניספל ז"ל

גרשון קניספל 1932 – 2018

גרשון קניספל נולד בקלן, גרמניה ב-1932 וגדל בחיפה. ב-1954 השלים את לימודיו באקדמיה לאמנות בצלאל בירושלים. קניספל היה הכוח המניע והסמל של קבוצת האמנים שחלקה תפיסות השקפות ייחודיות ופורצות דרך בענייני אמנות וחברה בחיפה של שנות ה-50 וה-60 – קבוצת הריאליזם החברתי. קבוצת אמנים זו עסקה במציאות הישראלית על כל מורכבותה, מתוך הזדהות עמוקה עם המקופחים והמופלים לרעה. הם ביקשו ליצור אמנות בעלת מסרים חברתיים שתהייה מובנת ונגישה ל"המוני העם", ומטעם זה גם הרבו ליצור הדפסים אמנותיים שווים לכל נפש, הן מבחינת מחירם והן מבחינת מסריהם, וכן מיקמו אמנות קיר במרחב הציבורי. אמנותם גם שיקפה את העם וגם הייתה שייכת לעם.

בתקופה בה הזרם המרכזי של האמנות הישראלית שיקף הפשטה ואוניברסליות, מנותקים ממקום ומהקשר ספציפי ונעימים לעין, גרשון קניספל עמד בעיקשות חסרת פשרות על הצורך לשקף באמנותו את המציאות של המדינה בתחילת דרכה, על שבריה וסדקיה. מציאות שכללה מבט אוהב וביקורתי כאחד, ונצבעה גם בגוונים של כאב, קושי, מחסור ואפליה. הוא שיקף באמנותו פועלים, אנשים קשי יום, יהודים וערבים, באמפטיה עמוקה לסבלם. מתוך מחויבות עזה לערכים הומניסטיים, גייס קניספל את אמנותו למחאה נגד אי-שוויון חברתי וניצול מעמדי, לצד קריאה, אידיאולוגית והומנית, לצדק חברתי ולשלום.

יצירתו המקיפה, המרהיבה, העקבית, פורצת הדרך וארוכת השנים של קניספל וכן איכותה האמנותית, תרמו תרומתה משמעותית ביותר לתרבות ולחברה בישראל.

זיוי ברמן, אוצרת אוסף גרשון קניספל

 

naomi_henrik_small

הלכה לעולמת האמנית נעמי הנריק

האמנית אשר יצרה בין השאר את שחזור פסיפס מעון בבית הנשיא  ואת אנדרטת פורצי הדרך לירושלים הלכה לעולמה ב- 23.3.18.

לקריאת מאמר אודות האמנית וראיון עמה