אמנות הקיר היא חלק מנוף הארץ. היצירות: בציור, בתבליט, בפסיפס ועוד מגוון סגנונות וטכניקות – קבועות על קירות של מבני תרבות, מוסדות ציבור, מבני דת, בתי מלון ובתים פרטיים – מבפנים ומבחוץ. היצירות מעידות על תפיסות היסטוריות, חברתיות, לאומיות ודתיות ומלמדות על תושבי הארץ והקהילות החיות בה.

מאז שנת 2013 נערך ביד יצחק בן-צבי ובמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל בתמיכת תכנית 'ציוני דרך' של משרד ירושלים ומורשת סקר ראשון מסוגו של אמנות הקיר. מטרתו לחשוף, לתעד, לשמר ולהציג את יצירות הקיר מאז המאה ה-19 ועד ימינו. המידע על היצירות, על מקומן ועל מצבן מגיע מהציבור הרחב ונאסף למאגר מידע כולל. מערכת מידע מקצועית מאפשרת למומחים מתחומים שונים לבחון את היצירות ולאפיינן.

מסד הנתונים שנאסף מאפשר לגבש הצעות לתכנית ארוכת טווח לתיעוד, לקִטלוג ולשימור אמנות זאת, שהיא ביטוי חזותי ותרבותי משמעותי במורשת ההיסטורית של מדינת ישראל. המידע על היצירות, על מקומן ועל מצבן מגיע מהציבור הרחב ונאסף למאגר מידע כולל. לכל יצירה נפתח כרטיס המכיל מידע בסיסי אודותיה ומאפשר הוספת מידע בעתיד. לצורך הסקר נבנתה מערכת מידע מקצועית המאפשרת בידי מומחים מתחומים שונים לבחון את היצירות ולאפיינן במטרה לתעד ולחקור את אמנות הקיר ולשמרה. האתר מכיל גם מאמרים, חדשות וקישורים שמגמתם להגביר את המודעות למורשת התרבות החזותית בארץ והעיסוק בה.

במהלך הסקר זכו יצירות שדורגו בחשיבות גבוהה על ידי המומחים לשימור וטיפול פיזי. בין היצירות ששוחזרו ושומרו מאז 2013 מצויים ציור הקיר המונומנטלי בית הכנסת "עדס" בירושלים וציור "מעגל החיים" של אברהם אופק בכפר אוריה, בית הספר תל"י בית וגן, בית צילה במעלה החמישה, "שבעת המינים ותנובת הארץ" בחברת חשמל בחיפה, ובית איתמר באפיקים.

תודה לאלון אלמוג, הגר יבין, יעל ניצן, נעה זילברמן, נעה שק, רון ברטוש, שלי לאופר, שרה פרי, תמר גיספאן גרינברג, שי פרקש, אמנים, נאמני שימור ולכול מי שסייעו בעצה ובמידע.

כתוב על הקיר

naomi_henrik_small

הלכה לעולמת האמנית נעמי הנריק

האמנית אשר יצרה בין השאר את שחזור פסיפס מעון בבית הנשיא  ואת אנדרטת פורצי הדרך לירושלים הלכה לעולמה ב- 23.3.18.

לקריאת מאמר אודות האמנית וראיון עמה 

 

 

beit_afya_preview

בית עפיה בשלומי

הבית המצויר של עפיה זכריה בשלומי הוא יצירת אמנות עם סיפור קורע לב, עופר אדרת
מתוך: הארץ, 18.5.2017
אלמנה מבוגרת שהפיגה את הבדידות בציור? אמנית מזרחית פורצת דרך שהיתה מורת דרך לדורות אחריה? מכשפה או אולי מלכה בממלכה שבראה לעצמה? הרבה תארים נקשרו בשמה של עפיה זכריה, שעלתה מתימן לשלומי והפכה את ביתה ליצירת אמנות עוצרת נשימה. 15 שנה אחרי מותה מגלה אותה גם הממסד

zman_yarok_pic

הציור שבקיר

כתבה אודות כנס אמנות הקיר שנערך ב- 1.3.17 בבית גבריאל
לקריאת הכתבה