מספר יצירה:

אמן:
תאריך:
נושא:

יישוב:
כתובת:
בעלים:
מידות:
חומרים:
טכניקה:
מבנה:
מיקום:
יצירה קיימת
לא

הלך לעולמו האמן גרשון קניספל ז"ל

גרשון קניספל 1932 – 2018

גרשון קניספל נולד בקלן, גרמניה ב-1932 וגדל בחיפה. ב-1954 השלים את לימודיו באקדמיה לאמנות בצלאל בירושלים. קניספל היה הכוח המניע והסמל של קבוצת האמנים שחלקה תפיסות השקפות ייחודיות ופורצות דרך בענייני אמנות וחברה בחיפה של שנות ה-50 וה-60 – קבוצת הריאליזם החברתי. קבוצת אמנים זו עסקה במציאות הישראלית על כל מורכבותה, מתוך הזדהות עמוקה עם המקופחים והמופלים לרעה. הם ביקשו ליצור אמנות בעלת מסרים חברתיים שתהייה מובנת ונגישה ל"המוני העם", ומטעם זה גם הרבו ליצור הדפסים אמנותיים שווים לכל נפש, הן מבחינת מחירם והן מבחינת מסריהם, וכן מיקמו אמנות קיר במרחב הציבורי. אמנותם גם שיקפה את העם וגם הייתה שייכת לעם.

בתקופה בה הזרם המרכזי של האמנות הישראלית שיקף הפשטה ואוניברסליות, מנותקים ממקום ומהקשר ספציפי ונעימים לעין, גרשון קניספל עמד בעיקשות חסרת פשרות על הצורך לשקף באמנותו את המציאות של המדינה בתחילת דרכה, על שבריה וסדקיה. מציאות שכללה מבט אוהב וביקורתי כאחד, ונצבעה גם בגוונים של כאב, קושי, מחסור ואפליה. הוא שיקף באמנותו פועלים, אנשים קשי יום, יהודים וערבים, באמפטיה עמוקה לסבלם. מתוך מחויבות עזה לערכים הומניסטיים, גייס קניספל את אמנותו למחאה נגד אי-שוויון חברתי וניצול מעמדי, לצד קריאה, אידיאולוגית והומנית, לצדק חברתי ולשלום.

יצירתו המקיפה, המרהיבה, העקבית, פורצת הדרך וארוכת השנים של קניספל וכן איכותה האמנותית, תרמו תרומתה משמעותית ביותר לתרבות ולחברה בישראל.

זיוי ברמן, אוצרת אוסף גרשון קניספל

 

מידע נוסף על היצירה
סגור