בסקר אמנות הקיר אנו עושים ככל יכולתנו לתעד את היצירות המעטרות קירות במרחבים הציבוריים בארץ ולשמר אותן. יש שאנחנו מצליחים, אך קורה שהחמצנו את ההזדמנות והיצירות נעלמו להן. כאן אנו מביאים את סיפורם של כמה קירות עוטי סוד.
חג עצמאות שמח מסקר אמנות הקיר!
https://vimeo.com/499516178

אמנות הקיר היא חלק מנוף הארץ. היצירות: בציור, בתבליט, בפסיפס ועוד מגוון סגנונות וטכניקות – קבועות על קירות של מבני תרבות, מוסדות ציבור, מבני דת, בתי מלון ובתים פרטיים – מבפנים ומבחוץ. היצירות מעידות על תפיסות היסטוריות, חברתיות, לאומיות ודתיות ומלמדות על תושבי הארץ והקהילות החיות בה.

מאז שנת 2013 נערך ביד יצחק בן-צבי ובמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל בתמיכת תכנית 'ציוני דרך' של משרד ירושלים ומורשת סקר ראשון מסוגו של אמנות הקיר. מטרתו לחשוף, לתעד, לשמר ולהציג את יצירות הקיר מאז המאה ה-19 ועד ימינו. המידע על היצירות, על מקומן ועל מצבן מגיע מהציבור הרחב ונאסף למאגר מידע כולל. מערכת מידע מקצועית מאפשרת למומחים מתחומים שונים לבחון את היצירות ולאפיינן.

מסד הנתונים שנאסף מאפשר לגבש הצעות לתכנית ארוכת טווח לתיעוד, לקִטלוג ולשימור אמנות זאת, שהיא ביטוי חזותי ותרבותי משמעותי במורשת ההיסטורית של מדינת ישראל. המידע על היצירות, על מקומן ועל מצבן מגיע מהציבור הרחב ונאסף למאגר מידע כולל. לכל יצירה נפתח כרטיס המכיל מידע בסיסי אודותיה ומאפשר הוספת מידע בעתיד. לצורך הסקר נבנתה מערכת מידע מקצועית המאפשרת בידי מומחים מתחומים שונים לבחון את היצירות ולאפיינן במטרה לתעד ולחקור את אמנות הקיר ולשמרה. האתר מכיל גם מאמרים, חדשות וקישורים שמגמתם להגביר את המודעות למורשת התרבות החזותית בארץ והעיסוק בה.

במהלך הסקר זכו יצירות שדורגו בחשיבות גבוהה על ידי המומחים לשימור וטיפול פיזי. בין היצירות ששוחזרו ושומרו מאז 2013 מצויים ציור הקיר המונומנטלי בית הכנסת "עדס" בירושלים וציור "מעגל החיים" של אברהם אופק בכפר אוריה, "ירושלים הרים סביב לה" בבית הספר תל"י בית וגן, "החמישה" ב"בית צילה" במעלה החמישה, "שבעת המינים ותנובת הארץ" בחברת חשמל בחיפה, ו"איתמר גולני" ו"אב עברי קדמון" בית איתמר באפיקים.

תודה לאלון אלמוג, הגר יבין, יעל ניצן, נעה זילברמן, נעה שק, רון ברטוש, שלי לאופר, שרה פרי, תמר גיספאן גרינברג, שי פרקש, עמי זהבי, אמנים, נאמני שימור ולכול מי שסייעו בעצה ובמידע.
מנהלת הסקר: ד"ר נירית שלו-כליפא
רכזת הסקר: חן ברנט
רכזת הבלוג: סמדר ברק


תקנון שימוש באתר סקר אמנות הקיר
עם העיון באתר סקר אמנות הקיר, הנך מקבל עליך את תנאי השימוש במידע ובתצלומים הכלולים באתר:
– ניתן יהיה לעשות שימוש במידע ובתצלומים אך ורק בכפוף לכל דין לרבות לחוק זכות יוצרים ולצרכי מחקר, עיון והוראה בלבד.
– ככל שהשימוש המבוקש כולל גם פרסום (בכל מדיה ו/פלטפורמה שהיא לרבות פרסום מדעי) ו/או לכל שימוש אחר אשר לא פורט לעיל יש לקבל את אישור בעלי הזכויות, והנהלת תכנית מורשת, "ציוני-דרך".
ככל שיאושר הפרסום הוא יותנה בין היתר במתן קרדיט הולם לצלם ולתוכנית.
– מובהר כי כל פרסום של מידע או תמונה מן הסקר מחייב בקשת רשות מצוות האתר ואת הסכמת בעלי הזכויות על התמונות.
אם העיון במאגר מוביל לעבודת מחקר נודה לך אם תשלחו אלינו העתק לכתובת: info@wallart.org.il

כתוב על הקיר

תקציר דוח מסכם – תכנית עבודה לשנים 2019-2023 לסקר אמנות הקיר שלב ב'

בשנים 2019-2021 נערכו במיזם 'סקר אמנות הקיר' פעולות לסקירה,
לתיעוד, למיון וליצירת קריטריונים לבחינת יצירות הקיר בישראל. מטרתנו –
לגבש רשימה מפורטת ליצירות שיחלו תהליכים מעשיים לתיעוד ולשימור.
התהליך החל בסקר מניפה רחב היקף, ממנו נבחרו עשרות יצירות על ידי
נשות ואנשי מקצוע ממגוון תחומים. העבודות הנבחרות הועמדו לחוות דעת
נוספת של מומחים שדרגו אותם לפי קריטריונים קבועים. תקציר הדוח
המסכם מוגש לעיונכם.
לקריאת הדוח

השחתת הפסיפס של מרדכי גומפל בכרמלית

אמנות הקיר בישראל כוללת אלפי יצירות שהן חלק מהמרחב הציבורי חוץ ופנים והן משקפות את תרבותה של החברה הישראלית על גווניה השונים. בעשורים הראשונים למדינה הוזמנו יצירות על ידי רשויות מקומיות, גופי ממשל, ארגונים, בתי מסחר ועוד. הן שקפו את החזון והמעשה של בניית המדינה והקשר לארץ ולמסורותיה הן בנושאים והן בטכניקה. ציורי הקיר לסוגיהם והפסיפסים היו לחלק מהנוף בערים ובהתיישבות. במהלך השנים אבדו היצירות מחשיבותן ונשכחו. אנשים חדלו להתבונן בהן או להבין את משמעותן וכך נופלות יצירות אמנות מן המעלה הראשונה קורבן למיזמי בנייה ושיפוצים, כאשר חוסר המודעות מביא להרס ולהשחתה. רק לאחרונה כוסו יצירות של האמן לב סירקין ואברהם אופק הנמצאות במוסדות חינוך בירושלים וביבנה בקירות גבס להסתירן מעין התלמידים. עבודת הפסיפס"מנגנים ומחוללים" של האמן מרדכי גומפל אינה הראשונה המושחתת בשל חוסר מודעות.

בשנת 2014 החל מיזם "סקר אמנות קיר בישראל" ביזמת יד בן-צבי ובהשתתפות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, תכנית 'ציוני דרך' ומשרד התרבות. הסקר מקבץ מידע על יצירות קיר ובשיתוף הציבור מקבל מידע על קימון ומצבן. לאחר שנים שהדבר היה נחלת "משוגעים לדבר" יש כתובת ואנו קוראים לציבור לשתף במידע על כל יצירה ומצבה באתר סקר אמנות הקיר בישראל www.wallart.org.il.

מדי שנה, נבחרות יצירות אחדות שמפאת מצבן השימורי או ערכן האמנותי והסביבתי זוכות לשימור. מנגנים ומחוללים מופיעה בסקר וכעת משדווח על הנזק ייצרו אנשי יד בן -צבי קשר עם הנהלת הכרמלית להדריכה בתיקונו.

ד"ר נירית שלו כליפא וחן ברנט
סקר אמנות קיר בישראל, יד בן צבי

צילום: דוד מגן

לקראת אמנות כותלית / רון ברטוש

מאמר שכתב רון ברטוש בעקבות השתתפותו בפאנל על אמנות הקיר בכנס השימור הרביעי בבאר שבע.
כשנשאל רפיא לביא "מה מסתתר מאחורי הציורים שלך?" הוא השיב: "קיר"

לקריאת המאמר, הארץ, 21.12.18