מספר יצירה: #0989

אמן:
נוימן דבורה, קליינמן יוסף
תאריך:
2015
נושא:
יהדות, סמלים, שבעת המינים
יישוב:
ירושלים
כתובת:
בית הכנסת, הרב שפרן פינת בן־ציון
בעלים:
בית הכנסת "מגדל אשר"
מידות:
חומרים:
מתכת, עץ
טכניקה:
גילוף, חיתוך
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

מגדל אשר

סמדר ברק, יומן רשת: "מגדל המים ברחוב הרב שפרן פינת רחוב בן־ציון הפך לבית כנסת. הסתקרנתי ובאתי למקום. התברר ששני בעלי יוזמה הרב יגאל שפרן ועוה"ד שלום וסרטייל הפכו את המגדל לפנינת חמד. המגדל שצורתו שתי פירמידות קטומות הפוכות זו על גבי זו נבנה בשנות השישים במקום הגבוה ביותר בשכונה, אולם בוניו ייעדו אותו למעשה לשמש מגדל תצפית שבו עלו במדרגות לולייניות נסתרות לצפות לעבר העיר העתיקה – אז בשלטון ירדן. המגדל שימש רק כמה שנים ומאז מלחמת ששת הימים עמד ללא שימוש.
כיצד חוללו את השינוי? ראשית, שאבו את המים מתוך המבנה. שנית ציפו באבן ירושלמית את מגדל הבטון. אחר כך הפכו את הבריכה העגולה מבפנים לאולם בית כנסת מרובע ומעליו יצרו עוד שתי קומות לעזרת נשים. בחללים שנוצרו בנו משרד, את מבנה השירותים של המקום, חדר להנהלה וכו'. במקום גם התקינו מיזוג אוויר ואוורור, שכן מטבע הדברים לא היו בו כמעט חלונות. המקום נחנך לפני כחמש שנים והוא משמש גם לתפילה, גם ללימוד וגם עורכים בו חגיגות שונות. בחזונם רצו שפרן ווואסרטייל להנציח במקום את נופלי השכונה ומדי ערב יום הזיכרון מודלקת על גגו אבוקה. בעתיד הם מקווים לבנות מעלית שתוליך לתצפית היפהפייה וממנה יוכלו לצפות לכל עבר. עליתי ברגל והוקסמתי.
המקום מעוצב בתשומת לב לפרטים, ומבנהו המיוחד של המגדל מודגש מאוד – גם במנורות המאירות את בית הכנסת, גם בדוכן וגם בגדר המקיפה אותו ועליה אשכולות ענבים. ארון הקודש הובא למקום מגני טל – מיישובי גוש קטיף, והוא מקושט בתחריט עץ של עצי דקל".
מידע נוסף על היצירה
סגור