מספר יצירה: #0620

אמן:
רן אור־נה
תאריך:
2000
נושא:
הווי המקום
יישוב:
ירושלים
כתובת:
מלחה
בעלים:
עיריית ירושלים
מידות:
כמה דונם
חומרים:
אבן
טכניקה:
בנייה מורכבת
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

המלאווין

אור־נה רן: "לכל אדם יש קיר בחייו שאותו הכיר לפנים כמו פניו של ידיד אהוב. לצידו פסע במשך שנים, מושיט אצבע צרידה מהורהרת והיא נשרטת קלות בשקעים ובבליטות, מעלה באוב כסיסמוגרף רגיש את זיכרונותיו ורגשותיו הכמוסים ביותר. אך יש שבשובו לאחר שנים אל אותו הקיר, הוא נדהם לראות מה עלוב, משמים וחסר חן הוא אותו כותל רגשות של ילדותו. הילד מסוגל לגלות עוצמות רגשיות של יצירות מופת בדברים של מה בכך, ואילו האומן שתכונת חסד זו אבדה לו מנסה לתקן את המעוות…
בצומת הקניון והאצטדיון, מול מתחם של מבנים מנותקים מן הסביבה וקירות תומכים משעממים ועויינים במיוחד, הלך ונבנה לו קיר אחד שמלכתחילה לא ביקש להיות אלא קיר הגנה מפני רעש לתושבי השכונה הסמוכה. הפועלים הערביים שבנוהו היו מבולבלים: הפעם לא עבדו לא עם קבלן, לא עם מהנדס ולא עם בעל הבית, אלא עם אישה גחמנית, שילוב כובש של סבילות, נחישות ורכות, שיד אמונה לה גם בהפעלת מסור, אבן או פטיש סתתים ומומחיות שמעולם לא נתקלו בה: היא יודעת לבחון בחינה מדוקדקת סלעים אדירים ואבנים סתם, לגלגל אותם ולהניחם בזווית מעוררת השתאות עזה.
הרצף העשיר הזה – רצף פואטי של זמן, מרקמים, זיכרונות, קומפוזיציות של מקצבים וצבעים, מצבי צבירה מפתיעים ומתחלפים של אבנים, אבני לקט א־מורפיות, אבני שכבה חלקות, אבני בניין ישנות שהובאו מהריסות ממילא, סיפי חלונות, פרטי פרזול קדוחים, כתמי זפת, אבן רחיים, מצֵבה ושער חתום – נמתח לאורך כמאתיים מטר, גובהו כשלושה מטר. זוהי יצירת אומנות מובהקת, שהפועלים הכתירוה בשם "מלאווין", בערבית: הצבעוני, המגוון…."

"בטרסות המדברות הללו אור־נה רן מחיָה יצירה לא ידועה שעשה דנציגר בנחל שיח ליד חיפה, סביבה פיסולית השומרת על דיאלוג הדוק עם תרבות מקומית קדומה ומפוארת, שבה הסלע, העץ והחיה הם הדוברים האילמים היחידים שנותרו", אמר אלברט סויסה, "כל העיר", 8 במאי 1998.

במסגרת ההפרדה המפלסית בשדרות בגין–גולומב. פורק חלק מהמלאווין ותוכנן במקום חדש. התכנון כולו נעשה במסגרת תוכנית בינוי ערים כמיזם לשימור, ונוסף לו למטה על הרצפה התבליט  "פרח המים" שהיה תחליף לבריכה ולמזרקה שתוכננה ואי אפשר היה להקימה. אך לדאבון הלב, בשנת 2020 תוך בניית תשתיות הרכבת הקלה, נהרס התבליט "פרח המים" ובמקומו הוצב חדר חשמל שתכנונו אינו הולם את הסביבה.

מידע נוסף על היצירה
סגור