מספר יצירה: #1973

אמן:
נחום דניאל
תאריך:
1960 - 1970
נושא:
דמויות, תנ"כי
יישוב:
רוחמה
כתובת:
המועדון
בעלים:
קיבוץ רוחמה
מידות:
חומרים:
קרמיקה
טכניקה:
פיסול, תבליט
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

השיכורים

האמן דניאל נחום (1925–2015) נולד במילנו למשפחת סוחרים אמידה, אך עם מות האב ירדה המשפחה מנכסיה. כסטודנט הוא נחשף לאידיאולוגיה הסוציאליסטית והשתתף בחוגים חשאיים של צעירים. עם הכיבוש הגרמני הוא הצטרף אל הפרטיזנים בבריגדה הרביעית של גריבלדי ופעל איתם במשך שנתיים נגד הגרמנים. אחיו הבכור היה גם הוא קומוניסט, ושימש  שתי קדנציות חבר פרלמנט מטעם המפלגה הקומוניסטית. בתום המלחמה עבר דניאל קורס לאלקטרומכניקה ועבד כחשמלאי בתחנת כוח גדולה, ובו בזמן החל לפתח את נטיותיו האמנותיות ולמד בטורינו באקדמיה אלברטינה לאמנויות. באותן שנים גם השתייך להכשרה ב"תל ברושים" של חברי הגרעין האיטלקי, וב־1950 עלה לארץ, הכיר את לאורה ונישא לה והשניים התיישבו בקיבוץ רוחמה. דניאל עבד כחשמלאי, כנוקד בדיר והיה אף ארכאולוג חובב. בשעות הפנאי עסק בציור.

אחר כך החל ללמד ציור ומלאכת יד במוסד החינוכי של רוחמה ואף החל לעסוק בקרמיקה והשתלם אצל אמן הקרמיקה ללה לוצאטי. באותם ימים החל להציג בתערוכות; הציג ב"יריד המזרח" את "שמשון ודלילה" (תבליט באורך כ־12 מטרים) ויצר את "שיכורים בתנ"ך" התלויה על קיר מועדון החבר ברוחמה ועל שתיהן קיבל פרס. בתחרות קרמיקה בין־לאומית באיטליה זכה במקום שני ועבודתו מוצגת היום במוזאון בתערוכת הקבע כאבן דרך של הקרמיקה המודרנית. הוא הקים בקיבוץ סטודיו זעיר ועשה עבודות בקנה מידה קטן, אך כאשר קיבל הזמנה ליצור עבודת קרמיקה גדולה במלון איבורי באבידג'אן בחוף השנהב, שרף אותה בתנורי החרס הגדולים של מפעל "נעמן". אחרי שהציב באבידג'אן את עבודתו, הוא נתבקש להקים את הפקולטה לאמנות הקרמיקה בבית הספר לאומנויות בחוף השנהב ולשם כך שהה במקום עם בני משפחתו במשך שנתיים. כשחזר ארצה השקיע את כל חסכונותיו ברכישת תנור גדול לשריפת קרמיקה. ביצירותיו השתמש באדמת הסחף שאסף בנחלים באזור רוחמה, ואף ניסה לעניין חברות בכריית חומר זה. הוא נסע לאיטליה להתחקות אחרי ייצור קרמיקת מיולה הייחודית והיה גאה מאוד כשהצליח להפיק בסטודיו שלו עבודות מיולה בנוסח ארץ ישראלי.

שנות השמונים והתשעים של המאה העשרים היו שנות היצירה הגדולות שלו. דניאל הוזמן לשוויץ, לאיטליה, גרמניה וברזיל להציג וליצור עבודות בקרמיקה. ברחבי העולם פזורות היום עבודות שלו: ביפן, ניו יורק, ברזיל, גרמניה ושוויץ. בישראל ניתן לראות את עבודותיו בבית מיח"א ברמת אביב, במסעדה בבית הקיבוץ הארצי בתל אביב, בלשכת שר הפנים בירושלים, בחזית מלון דניאל בהרצליה ובחדר הישיבות של מועצה אזורית שער הנגב. ברוחמה נמצאות עבודותיו: הגברת בעלת החזה הגדול והשמש אדירת הקרניים בכניסה למרפאה, האריה והשיכורים על קיר מועדון החבר ועבודת המתכת על קיר חדר האוכל. גם את הפסיפס היפה בפינת העתיקות העביר דניאל במו ידיו מג'ממה תוך שימוש בטכניקה ייחודית; לפי ארכיון קיבוץ רוחמה

השיכורים הם דמויות שהוא לקח מתוך התנ"ך, כמו לוט ובנותיו. הנושא צריך להתאים לקיר שאותו הוא מעטר.

מידע נוסף על היצירה
סגור