מספר יצירה: #2505

אמן:
אביב אילנה
תאריך:
2012
נושא:
הנצחה
יישוב:
עין כרמל
כתובת:
עין כרמל
בעלים:
המועצה האזורית חוף הכרמל
מידות:
5.5X7.5 מטר
חומרים:
בטון
טכניקה:
תבליט
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

כִּי מִדֵּי דַבְּרִי בּוֹ זָכֹר אֶזְכְּרֶנּוּ

 

"בעיצוב קיר ההנצחה הפיסולי לחללי מועצה אזורית חוף כרמל חיפשתי דרך לבטא גם גבורה וקרבות וגם את כאב המשפחות לאחר מות הבנים. חיפשתי דרך ליצור אינטראקציה עם הקיר הפיסולי במהלך טקס יום הזיכרון. לקיר שני חלקים: הצד השמאלי  בנוי כקפלי המגילה האינסופית של היסטוריית מלחמות ישראל ובצד ימין מזדקרים שלושה סלעים קשיחים מחודדים, סמל לרוח הלחימה הבלתי פשרנית, לגבורה ולעיקשות. זה גם סמל לכאב הצורב ולזעקה האילמת של המשפחות השכולות. כאן  בחרתי להניח כנים לנרות זיכרון לנופלים וכמעין ניצוצות של תקווה לשלום. 120 הנרות שהם חלק מן הקיר, יוצרים חיבור בין הקהל לבין האנדרטה בזמן הטקס. האור החם של הנרות הדולקים פועם ומהבהב". 

בניית הקיר נמשכה כארבעה חודשים. הוא הגיע לאתר בשישה חלקים – כל אחד משקלו טון אחד, ואלה הורמו בעזרת מנוף. מראש תוכנן הקיר להיות בגובה 5.5 מטר, אך בסופו של דבר הבינה האמנית שעדיף שהחלקים המחודדים יבלטו מעבר למבנה ו"ידקרו" את השמים, והיא החליטה לבנותו גבוה יותר, ללא תוספת תשלום.

 

הצהרת האמן – אילנה אביב

פתחתי סדנת פיסול קרמיקה ב־1987. החל מ־1995 פיתחתי טכניקה חדשה בפיסול ובחומר המבוסס על בטון, חומר קל משקל, דק וחזק. טכניקה זו פתחה בפניי אפשרויות אין־סופיות של ביטוי ויכולת יצירה בכל קנה מידה בקירות חיצוניים ופנימיים. אני יוצרת בהשראת הנופים עוצרי הנשימה של המדבר וסלעי הכורכר בחוף הים בקיסריה, ליד ביתי. בעבודתי אני עוסקת בנושאים הנוגעים בעבר: זיכרונות ופרקי היסטוריה, כפי שהם באים לידי ביטוי בנפש האדם בכל מורכבותה וגווניה. אני מזמינה את הצופה לחקור את הרבדים הפנימיים הנסתרים בנשמה ובנפש. השכבות בעבודותיי מייצגות חוויות, מאוויים, רגשות, מחשבות ורצונות שנצברו במהלך השנים בנפש, כמו גם סיפורים אישיים. בחלק מעבודותיי אני משתמשת באור כחומר ביטוי נוסף, האור הפנימי המאיר מודעות, תובנות ושלווה. בעבודתי קיים חיפוש מתמיד של המתח הנוצר בין פני השטח ומה שמתחתיו, החלק הסמוי מעין הצופה. עבודתי נעשית תוך חיפוש מתמיד של דרכים לביטוי. אני מנסה לפשט את האלמנטים בעבודות שלי תוך שמירה על יכולת ביטוי של רעיונות רוחניים. זה תהליך יצירתי ואינטואיטיבי אל תוך עבודה שקטה, מינימליסטית, מונוכרומטית, עמוקה וממוקדת. בשנות יצירתי יצרתי עבודות רבות המוצבות בבתים פרטיים וציבוריים כמו גם קירות פיסוליים בקנה מידה גדול, פסלי חוצות, פסלים סביבתיים ומתקני משחק פיסוליים.

 

 

 

מידע נוסף על היצירה
סגור