מספר יצירה: #1823

אמן:
קוטלר אריה
תאריך:
1980
נושא:
דקורטיבי
יישוב:
ברור חיל
כתובת:
בית הכנסת "עם ישראל חי"
בעלים:
קיבוץ ברור חיל
מידות:
חומרים:
קרמיקה
טכניקה:
תבליט
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

עיטור אופקי

את אריחי הקרמיקה שמקשטים את בית הכנסת הכין האמן אריה קוטלר במפעל "קרמיקה ברור חיל". בדרך כלל הוא בחר להשתמש בצבעי אדמה כגון חום, אוקר.

 

אריה קוטלר (1940–2019) נולד בעיר פוסאדס בצפון־ארגנטינה למשפחה ציונית מסורתית. ב־1956 עלה ארצה במסגרת עליית הנוער ונשלח לקיבוץ  משמר השרון. לאחר מכן הצטרף לברור חיל. לאחר הצבא למד ציור אצל אריה מרגולשינסקי בבת ים, ועם סיום לימודיו יצא להשתלמות בציור באירופה. ב־1978 נסע למקסיקו והציג שם בתערוכה עם מריו אורסקו ריברו, אמן פרסקו ידוע. בעקבות הביקור במקסיקו התחזק אצלו השימוש במוטיבים מהאמנות הדרום־אמריקאית הילידית.

עיקר יצירתו היה בתחום הפיסול, הציור והקרמיקה התעשייתית. הוא היה שותף בהקמת מפעל הקרמיקה של קיבוץ ברור חיל ולאחר מספר שנים היה למעצב הראשי שלו  ומנהלו התפעולי. במפעל הקרמיקה עיצבו וייצרו כלי נוי וכלי בית שסגנונם הושפע  ממוטיבים ארץ ישראליים וארכאולוגיים ומהאמנות הדרום־אמריקאית. בשנת 1985 עם סגירת המפעל, מילא אריה מגוון תפקידים; בין היתר היה אחראי על התכנון האדריכלי של קיבוץ ברור חיל המשתנה, על ענף הבנייה בקיבוץ ויצא לפעילות תנועתית כרכז המחלקה לאמנות בתנועה הקיבוצית המאוחדת. לאורך הקריירה האמנותית העשירה שלו הציג אריה בתערוכות בארץ ובעולם. פסליו וציוריו נמצאים באוספים פרטיים ובמרחב הציבורי, בעיקר בקיבוץ ברור חיל ובמועצה האזורית שער הנגב.

מידע נוסף על היצירה
סגור