מספר יצירה: #608

אמן:
שונברג שלדון
תאריך:
1953
נושא:
הנצחה
יישוב:
אפיקים
כתובת:
בית איתמר
בעלים:
קיבוץ אפיקים
מידות:
2.17X5 מ', 2.14X5 מ'
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
פנים
יצירה קיימת
כן

איתמר גולני ואב עברי קדמון

שלדון (שה) שונברג,  יליד אילינוי היה בוגר בתי ספר לאמנות בארה"ב וברומא והשתלם בציורי קיר במקסיקו בשנת 1952, ערב הגיעו לישראל כמתנדב. הוא שהה בארץ לסירוגין בשנים 1950-1955 ועבודתו בישראל, הנוגעת בעיקר בימי ראשית המדינה, אינה מוכרת. שה עסק בהוראת אמנות ופעל בשדות יצירה ובטכניקות מגוונות. שה שונברג נפטר בשנת 2012.

בית איתמר, אולם תרבות וספורט, הוקדש לזכר סרן איתמר גולני (1928-1948), מראשוני הבנים של אפיקים והחלל הראשון של הצנחנים, שנהרג בתאונת צניחה בעת שירותו הצבאי. הציור 'איתמר גולני ואב עברי קדמון' נעשה בטכניקת הפרסקו, ציור בפיגמנטים על טיח רטוב, על ידי האמן שלדון (שה) שונברג (1926-2012), והוא מתאר שתי דמויות ייצוגיות המתנשאות משני עברי הבמה לגובה של כ־5 מטרים: דמותו של איתמר האוחז בחרמש, ודמות, שאותה כינה האמן "אב עברי קדמון". הדמויות מסמלות את הקשר הנרקם מהעבר הקדום אל ימי ההווה. שורשיותם של בני הארץ – העכשווי והקדמון – מתבטאת בתיאורם כעובדי אדמה על רקע שדה שיבולים. פניו של איתמר צוירו על פי תצלום דיוקנו, אך מכיוון שלא הייתה בידי המשפחה תמונת גוף מלאה, שונברג נעזר בדוגמן חבר אפיקים, שאול לייזרוביץ.
עם השנים נפגעו הציורים ממגע יד אדם ומלכלוך. במהלך קיץ 2016 ביצע צוות סטודיו 'תכלת' עבודות שימור במקום במסגרת מיזם שימור וסקר אמנות הקיר בישראל. טקס חגיגי נערך לחנוכת שימור ציורי הקיר בספטמבר 2016.

פוסטר המתעד את מהלך השימור

מאמר אודות היצירה בעתמול

מאמר אודות איתמר גולני בבלוג של 'ישראל נגלית לעין'

מידע נוסף על היצירה
סגור