מספר יצירה: #0733

אמן:
קורן אריק
תאריך:
1950 - 1960
נושא:
הווי המקום, חקלאות
יישוב:
אשדות יעקב איחוד, יצירות לדירוג
כתובת:
בעלים:
קיבוץ אשדות יעקב איחוד
מידות:
חומרים:
טיח
טכניקה:
סגרפיטו
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

חיי הקיבוץ – מסלול יצירות אריק קורן באשדות יעקב איחוד

לאריק קורן מכלול יצירות בקיבוץ אשדות  יעקב: יצירה מונומנטלית על קיר חיצוני של  בית קרפ המתארת את חיי הקיבוץ ועוד יצירות בבית העם שאיננו פעיל כעת: עיטור פנימי ו"דרך היין". יצירה נוספת בשם "ארבע העונות" נמצאת בארכיון הקיבוץ.

ביוגרפיה של האמן אריק קורן באדיבות ארכיון אשדות יעקב איחוד:
הצייר אריק קורן נולד ב-1931 בגרודנה פולין, כיום הוֹרַדְּנַה בלארוס. בגיל 5 עלה עם הוריו לארץ ישראל. המשפחה התיישבה בקיבוץ אשדות יעקב. עוד בילדותו ניכרו בו כישרונות אמנותיים כאשר צייר בגואש ובשמן. באותה עת התגורר בקיבוץ הצייר יחזקאל שטרייכמן, שלקח את אריק תחת חסותו וממנו קיבל את יסודותיו.
אחרי שירותו בצבא השתתף בשנת 1952 בסמינר של אמני הקיבוצים באוהלו, בהדרכת הצייר ליאו רוט. בשנת 1953 השתתף בסדנת ציורי פרסקאות של הצייר שלדון שונברג בבית איתמר בקיבוץ אפיקים. בשנת 1954 למד בקורס למורי ציור בסמינר הקיבוצים באורנים בין מוריו היו הציירים פרלי פלציג ומרסל ינקו. בפיסול השתלם אצל האמן דוד פייגין. היכרותו עם אמנות הקרמיקה החלה בהדרכתו של האמן האיטלקי עמנואל לוצ'טי שלימד בשנת 1957 בכפר האמנים עין הוד. להרחבת הידע בקרמיקה וסגרפיטו נסע אריק לאיטליה ולמד אצל לוצ'טאי ועמיתיו את אמנות תבליטי הקרמיקה. ציורי סגרפיטו ראשונים במרחב הציבורי ביצע אריק קורן בשנת 1957 בבית מרדכי הלפרין בקרית חיים, ציור ארבע העונות במועדון התרבות בקיבוץ אשדות יעקב איחוד, ובבית הצנחן.
נסיעתו בפעם השנייה של אריק לאיטליה הייתה בשנת 1959 כאשר זכה במלגה של קרן תרבות אמריקה ישראל. בקיבוץ מעגן.המלגה אפשרה לו השתלמות במשך שנה באקדמיה לאמנויות יפות בוונציה, שם למד טכניקות של ציורי קיר. כשחזר מאיטליה ביצע ציורי סגרפיטו בבית קרפ בקיבוץ אשדות יעקב איחוד ובמדרשה לחינוך אוהלו בכינרת. בשנת 1962 זכה במדליית כסף עבור תבליט קרמיקה שהציג בתערוכה בינלאומית לקרמיקה בבואונס איירס ארגנטינה. בשנת 1963 ביצע אריק פרויקט עיצוב חזית חדשה למגדל השעון ביפו, בעבודה המשלבת מסגרות אמנותית מברזל וזכוכית צבעונית על כל החלונות והדלתות במגדל השעון. העיטורים במסגרות הברזל הם בנושאי היסטוריה עתיקה וחדשה של העיר יפו.
במשך שנים רבות עבד אריק קורן בתחום של אומנות מונומנטלית בבתים ציבוריים בארץ ובחו"ל, בטכניקות שונות. עבודותיו מפארות בתים ציבוריים ופרטיים רבים ברחבי הארץ, בארה"ב, קנדה, יפן, אוסטרליה, אנגליה, מרוקו, דרום אפריקה, דרום אמריקה, גרמניה ועוד. תחומי העיסוק האומנותי שלו כוללים: ציור, פיסול, סגרפיטו תבליטים מעץ בטון ומקרמיקה, פסיפסים, ויטראז'ים בבתי-כנסת וכנסיות, ופיסול זכוכית בתנור. אריק גם ביצע את חלונות הויטראז' בבית נשיאי ישראל שצוירו על ידי ראובן רובין. עבודות אמנות הקיר של אריק קורן במרחב הציבורי מזכות אותו בתואר של אמן רב תחומי מבין המובילים בארץ בציורי קיר.
היופי והמגוון של נופיה של ישראל תמיד באים לידי ביטוי בעבודותיו של אריק – בציוריו, בציורי הקיר, בויטראז'ים ואפילו בפסלי הזכוכית שלו. עבודותיו נרכשו על ידי המוזיאון לאומנות מודרנית שבניו יורק. כמו כן, עבודותיו מוצגות דרך קבע במרכז האומנות Art South שבפילדלפיה.
אריק כתב מאמר בשם אמנות הקיר והפסיפס בו תיאר את חשיבות אמנות הקיר בתרבות בעולם. על עבודות בסגנון הסגרפיטו אמר קורן ש"הם-הם המחנכים לאמנות, לחדוות העין והנפש, לאסתטיקה, ליפי היצירה ורוח היצירה – ובאופן היעיל ביותר".
בשנותיו האחרונות, כדי להיות עם בתו ומשפחתה, אריק נסע מדי שנה למספר חודשים בארה"ב. האמן נשבה בקיסמה של ניו יורק, בה מסתובב, רשם והתרשם. רשמים אלו מעוצמתו של הכרך הענק באים לידי ביטוי אומנותי בעבודותיו האחרונות. בנוסף, בשנים האחרונות, אריק התמקד בפרדוקסים במאה ה-21, כפי שניתן לראות בסדרת הציורים שלו "Garbage of the Western World".
הניח אישה, בת ושתי נכדות.

מצב השתמרות היצירה: חלק מהיצירות זקוקות לשימור.

מידע נוסף על היצירה
סגור