מספר יצירה: #0978

אמן:
Brothers of Light, EREZOO
תאריך:
2019
נושא:
אידאולוגיה, בעלי חיים, דמויות, דקורטיבי
יישוב:
קליה
כתובת:
חוף קליה
בעלים:
קיבוץ קליה
מידות:
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

גלריה מינוס 430

הגלריה נמצאת בגובה מינוס 430 מגובה פני הים. יוזמי הפרויקט בני קיבוץ קליה איתי מאור (מנהל חוף קליה) וליאור ליפשיץ (הבעלים של סטודיו PPL למיתוג ועיצוב גרפי) הזמינו אמני גרפיטי מישראל ומהעולם לצייר בהתנדבות על מבנים נטושים באזור חוף קליה.

במבנים אלה התגוררו פועלי מפעל האשלג ובני משפחותיהם. בסמוך אליהם עלה על הקרקע ב־1939 קיבוץ בית הערבה. תושבי האזור התמודדו עם מזג אוויר קשה, עם ריחוק וניתוק משאר חלקי הארץ, ועם אוכלוסיית שכנים שלא תמיד רצתה בהם. ב־1948 באיום הירדנים עזבו התושבים ללא קרב את בתיהם ונמלטו מכאן. מאז עד מלחמת ששת הימים שימש המקום בסיס צבאי ירדני. ב־1968 הוקמה בבסיס הירדני הנטוש היאחזות הנחל קליה, הגרעין של הקיבוץ, וחבריו התגוררו כאן עד שהקיבוץ עבר ב־1975 למשכנו הקבוע, כמה ק"מ מכאן, סמוך למצוק ההעתקים ולמערות קומראן. במשך 45 שנה עמדו המבנים נטושים, עד ששני היוזמים הגו את פרויקט גלריה מינוס 430.

אמני הגרפיטי מישראל, מקסיקו יוון ואורוגוואי, הגיעו לכאן בשלושה שלבים. הם התארחו בבית ההארחה של הקיבוץ ואכלו בחדר האוכל. עבודתם נעשתה בהתנדבות מלאה. את הצבעים לשני השלבים הראשונים תרמה חברת טמבור, את השלב השלישי מימנו חוף קליה ומועצת מגילות ים המלח. האמנים התבקשו לצייר סביב שני נושאים: העלאת המודעות לים המלח ודו־קיום.

Face the truth – קבוצת האמנים "Brothers of Light" ציירו על הקיר המתפורר דמויות שנאחזות בו, ואולי באופן פרדוקסלי הן דווקא אלו שתומכות בו. הדמויות מסמלות את תושבי האזור שנעזבו על ידי המדינה ושעושים הכול כדי לשרוד במידה רבה כנגד כל הסיכויים.

סרט על המיזם.

גלריה מינוס 430 בצפון ים המלח – טיול חובה.

הגלריה הנמוכה בעולם, אורין וינברג.

 

מידע נוסף על היצירה
סגור