מספר יצירה: #2504

אמן:
אביב אילנה
תאריך:
1998
נושא:
הנצחה
יישוב:
מגדל העמק
כתובת:
בית יד לבנים, דרך העמק 1
בעלים:
יד לבנים
מידות:
11X12 מטר
חומרים:
בטון
טכניקה:
תבליט
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת

 

קיר הנצחה לזכר חללי מגדל העמק. הקיר מתאר מצד אחד את הסיפור האין־סופי של עמידת עם ישראל מול אויביו. מצידו השמאלי נראים יסודות מחודדים ככלי מלחמה, ומתחתם כתוב הפסוק "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה". הרעיון המרכזי בקיר ההנצחה הוא עקבות הלוחמים, וכך נראה עקבות טנק, קסדות פזורות ועקבות חיילים. במעלה הקיר יש כנפי מטוס הפוכות כמדרגות למעלה. הקיר כולו פונה כלפי מעלה. בהמשך כתוב הפסוק "מִנְּשָׁרִים קַלּוּ מֵאֲרָיוֹת גָּבֵרוּ". עם ההתקרבות לקיר נוצרת חוויה אחרת תוך כדי קריאת הטקסטים "מגש הכסף" של אלתרמן, "מי שחלם" של דידי מנוסי ו "שיר ארץ " של נתן יונתן.

 

הצהרת האמן – אילנה אביב

פתחתי סדנת פיסול קרמיקה ב־1987. החל מ־1995 פיתחתי טכניקה חדשה בפיסול ובחומר המבוסס על בטון, חומר קל משקל, דק וחזק. טכניקה זו פתחה בפניי אפשרויות אין־סופיות של ביטוי ויכולת יצירה בכל קנה מידה בקירות חיצוניים ופנימיים.

 

אני יוצרת בהשראת הנופים עוצרי הנשימה של המדבר וסלעי הכורכר בחוף הים בקיסריה, ליד ביתי. בעבודתי אני עוסקת בנושאים הנוגעים בעבר: זיכרונות ופרקי היסטוריה, כפי שהם באים לידי ביטוי בנפש האדם בכל מורכבותה וגווניה. אני מזמינה את הצופה לחקור את הרבדים הפנימיים הנסתרים בנשמה ובנפש. השכבות בעבודותיי מייצגות חוויות, מאוויים, רגשות, מחשבות ורצונות שנצברו במהלך השנים בנפש, כמו גם סיפורים אישיים. בחלק מעבודותיי אני משתמשת באור כחומר ביטוי נוסף, האור הפנימי המאיר מודעות, תובנות ושלווה. בעבודתי קיים חיפוש מתמיד של המתח הנוצר בין פני השטח ומה שמתחתיו, החלק הסמוי מעין הצופה. עבודתי נעשית תוך חיפוש מתמיד של דרכים לביטוי. אני מנסה לפשט את האלמנטים בעבודות שלי תוך שמירה על יכולת ביטוי של רעיונות רוחניים. זה תהליך יצירתי ואינטואיטיבי אל תוך עבודה שקטה, מינימליסטית, מונוכרומטית, עמוקה וממוקדת.

 

בשנות יצירתי יצרתי עבודות רבות המוצבות בבתים פרטיים וציבוריים כמו גם קירות פיסוליים בקנה מידה גדול, פסלי חוצות, פסלים סביבתיים ומתקני משחק פיסוליים.

 

 

מידע נוסף על היצירה
סגור