מספר יצירה: #0031

אמן:
שאלתיאל יוסף
תאריך:
1960
נושא:
ציונות, תנ"כי
יישוב:
אשל הנשיא, יצירות לדירוג
כתובת:
בית הספר
בעלים:
משרד החינוך
מידות:
7X1.8 מטר
חומרים:
אבני פסיפס
טכניקה:
פסיפס
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

וְקִבַּצְתִּים מִיַּרְכְּתֵי אָרֶץ

היצירה שנמצאת על גב בימת המופעים לשעבר בבית הספר אשל הנשיא, ליד מבנה כיתות מוס/הילטון במתחם, מציגה חמש דמויות אדם ודמות בעל חיים אחת. ליד הדמויות מובא הפסוק: "הִנְנִי מֵבִיא אוֹתָם מֵאֶרֶץ צָפוֹן, וְקִבַּצְתִּים מִיַּרְכְּתֵי אָרֶץ בָּם עִוֵּר וּפִסֵּחַ, הָרָה וְיֹלֶדֶת יַחְדָּו: קָהָל גָּדוֹל, יָשׁוּבוּ הֵנָּה" (ירמיהו לא, ז).

סיפר שאול ניסים*, מורה לערבית ומזרחנות בתיכון, אחראי הסעות ואחראי המערך האורקולי בבית הספר, 2019: "אני עובד ומתגורר בכפר מזה 35 שנה. הכרתי את היצירה, ולא ידעתי על חשיבותה, רק ראיתי אותה במצבה המתפורר. היא במקום שפעם היה במרכז הכפר ועכשיו הוא בשוליו. היצירה היא בפאה של מגרש קטן, שבצידו הימני כיתות פעילות של בית ספר אנתרופוסופי שפועל בשנים האחרונות בכפר".

מספר זאב מילר, מנהל הכפר לשעבר: "זה היה שם עוד לפניי. אני הגעתי לכפר בשנת 1973. אני זוכרת אותה כבר אז במצב שהיא היום. זה היה אז בית הספר היסודי שפעל במקום, הכיתות היו ליד וזה היה מגרש הכדורסל והמקום בו התקיימו כל הטקסים הבית ספריים לאורך השנה. יש ליד מין אמפיתיאטרון שישבו בו התלמידים. הכל נשאר שם כפי שהיה רק שהכפר הסית את מרכזו לכיוונים אחרים וכיום זה בשולי הכפר".

מצב השתמרות היצירה: פגועה, מוזנחת ומנותצת חלקית.

 

*בתודה מיוחדת לשאול ניסים (1956–2019) מכפר הנוער אשל הנשיא שסייע בתיעוד היצירה ובצילומהּ.

מידע נוסף על היצירה
סגור