מספר יצירה: #1428

אמן:
גלעדי אהרן
תאריך:
1960
נושא:
תנ"כי
יישוב:
חולון, יצירות לדירוג
כתובת:
אורט מיטרני, שלום עליכם 5
בעלים:
עיריית חולון
מידות:
6X12 מ'
חומרים:
טיח
טכניקה:
סגרפיטו
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

יוסף ואחיו

 

היצירה "יוסף ואחיו" נעשתה על קיר חיצוני של תיכון אורט מיטרני נעשתה בטכניקת סגרפיטו, בצבעי אדום, צהוב, לבן ואפור. כיום היא על מבנה נטוש שנמצא בשטח של בית הספר התיכון הפעיל "שלום עליכם". היצירה עברה פעמיים שימור ב־1993 וב־2014.

ריאיונות עם האמן אהרן גלעדי, ויקיפדיה.,

בית המגורים הקטן בחולון שימש את אהרון גלעדי גם כסדנה. על גג הבית היה "אולם קטן דחוס במאות ציורי שמן כהים, בתמונות שהן צירופים של מחזור תמונות, ואקוורלים בהירים שובי עין. הציורים מתארים משפחות ופועלים ובתים וחצרות וחמורים"

אהרן גלעדי הרבה לצייר משפחות, משום שהוא התגעגע למשפחה הגדולה שגדל בה: "לסבא ולסבתא היו 18 ילדים, היינו 68 נכדים ונינים כשעזבנו את רוסיה, ובתמונות אני תמיד חוזר לתקופה ההיא. עד גיל 14 גרנו בבית הגדול של סבא, חמש משפחות עם כל הילדים. לכן, כשאני פוגש בן אדם אני שואל אותו על המשפחה שלו ומאיפה הם באו".

לדבורה ואהרון גלעדי היו שבעה נכדים ושני בנים אשר התגוררו בשכונה. "ליפעת, הנכדה הבכורה, המגלה כישרון לגרפיקה, משמש ביתם של סבא וסבתא גם עיר מקלט והיא זכתה לחדר משלה בביתם".

בנוסף לעבודתו כאמן יוצר נרתם אהרון גלעדי בתחילת שנות ה־90 לסייע לעיריית חולון בקליטת העולים החדשים שהגיעו ממדינות ברית המועצות לשעבר. "ראש העיר חולון ביקש ממני לבקר אותם, להמליץ, לעזור. את מבינה? בא בן אדם שמדבר רק רוסית ומרגיש כמו דג על היבשה, לי יש השפה והקשרים, אז נותנים לו את מספר הטלפון שלי ואני עוזר".

על מעקה מרפסת הבית שבו התגורר (רחוב הי"ד מספר 19) יצר אהרן גלעדי בטיח יצירת אמנות בסגנון האופייני לו. יצירה דומה ביצע גלעדי גם על מעקה מרפסת הבית של השכן שמעבר לכביש (רחוב הי"ד מספר 18).

מצב השתמרות היצירה: היצירה על לוח אזבסט והיא מורכבת מ־24 לוחות (לוח אחד נלקח לבדיקות שימור ועודנו חסר). חשבו להעבירה למקום אחר אך בשל גודלה לא נמצא מקום מתאים. היצירה חייבת לעבור למקום מקורה כדי להגן עליה מפגעי מזג האוויר. כרגע אין לעיריית חולון תוכניות שימור לציור או למבנה.

מידע נוסף על היצירה
סגור