מספר יצירה: #0406

אמן:
גלעדי אהרן
תאריך:
1960
נושא:
תנ"כי
יישוב:
חולון
כתובת:
אורט מיטרני, שלום עליכם 5
בעלים:
עיריית חולון
מידות:
6X12 מטר
חומרים:
טיח, צבע
טכניקה:
סגרפיטו
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

יוסף ואחיו

 

היצירה "יוסף ואחיו" ניצבת על קיר חיצוני של תיכון אורט מיטרני בטכניקת סגרפיטו, בצבעי אדום, צהוב, לבן ואפור. היצירה עברה פעמיים שימור ב־1993 וב־2014.

 

בית המגורים הקטן של האמן אהרון גלעדי בחולון שימש אותו גם כסדנה. על גג הבית היה "אולם קטן דחוס במאות ציורי שמן כהים, בתמונות שהן צירופים של מחזור תמונות ואקוורלים בהירים שובי עין. הציורים מתארים משפחות ופועלים ובתים וחצרות וחמורים". אהרן גלעדי הרבה לצייר משפחות, משום שהוא התגעגע למשפחה הגדולה שגדל בה: "לסבא ולסבתא היו 18 ילדים, היינו 68 נכדים ונינים כשעזבנו את רוסיה, ובתמונות אני תמיד חוזר לתקופה ההיא. עד גיל 14 גרנו בבית הגדול של סבא, חמש משפחות עם כל הילדים. לכן, כשאני פוגש בן אדם אני שואל אותו על המשפחה שלו ומאיפה הם באו". לדבורה ואהרון גלעדי היו שני בנים ושבעה נכדים אשר התגוררו בשכונה.

בנוסף לעבודתו כאמן יוצר נרתם אהרון גלעדי בתחילת שנות ה־90 לסייע לעיריית חולון בקליטת העולים החדשים שהגיעו ממדינות ברית המועצות לשעבר. "ראש העיר חולון ביקש ממני לבקר אותם, להמליץ, לעזור. את מבינה? בא בן אדם שמדבר רק רוסית ומרגיש כמו דג על היבשה, לי יש השפה והקשרים, אז נותנים לו את מספר הטלפון שלי ואני עוזר".

ריאיונות עם האמן אהרן גלעדי, ויקיפדיה.

 

מצב השתמרות היצירה: התמונה המורכבת מ־24 לוחות (לוח אחד נלקח לבדיקות שימור ועודנו חסר), היא יושבת על לוח אסבסט. הוצע להעבירה למקום אחר אך בשל גודלה לא נמצא לה מקום מתאים. יש להעבירה למקום מקורה כדי להגן עליה מפגעי מזג האוויר. כרגע אין לעיריית חולון תוכניות שימור לציור או למבנה.

מידע נוסף על היצירה
סגור