מספר יצירה: #977

אמן:
אופק אברהם
תאריך:
1975
נושא:
נופי הארץ
יישוב:
ירושלים
כתובת:
בית ספר תל"י
בעלים:
משרד החינוך
מידות:
2.8x8 מ'
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
פנים
יצירה קיימת
כן

ירושלים הרים סביב לה

אברהם אופק נולד בשנת 1935 בעיר בורגס שבבולגריה. בגיל 14 עלה ארצה לקיבוץ עין המפרץ, שם החל לצייר בהדרכתו של הצייר אריה רוטמן. בשנת 1959 נסע לפירנצה שבאיטליה והתוודע לטכניקות השונות של ציורי הקיר והתמחה בלימודיו באמנות הפרסקו. כשחזר לישראל ביקש לממש ידע זה.

אופק האמין כי על האמנות לצאת מאולמות המוזיאונים ולעמוד בגאון במרחב הציבורי לרווחת כל העם. במשך השנים צייר שישה ציורי קיר גדולים ומרשימים הפזורים במבני ציבור ברחבי הארץ שהראשון שבהם היה הציור בכפר-אוריה. בשנות ה-70 וה-80 לימד את אמנות הקיר כנושא מרכזי בהוראתו כפרופסור באוניברסיטת חיפה.

אופק האמין ביצירה למען החברה ולא רק למבקרים במוזיאונים ולאספנים. "אבא שלי אמר שאם היה יכול, היה מקדיש את כל חייו לצייר למען החברה. זה היה בשבילו שיא האמנות", אמר האדריכל ובנו של הצייר אבנר אופק. לדבריו אופק "האמין שאמנות היא בשביל החברה בה חי ויוצר האמן והיא לא גחמה אישית או כלי לסיפוק צרכים אישיים". "היצירה בכפר-אוריה מספרת את סיפור החברה והתרבות שלנו" מוסיף אופק הבן, "היא לא משהו מופנם ופרטי, היא משהו ציבורי, חברתי ולאומי".

הציור בבית ספר סטון לשעבר, כיום תל"י בית וגן מתאר באופן נופי וגם אלגורי את ירושלים ונופיה. הציור מאוד משמעותי כחלק אינטגראלי מחלל המבואה והכניסה הראשית לבניין בית הספר.

מצב השתמרות:

בחודש פברואר 2016 ביצע צוות מסטודיו תכלת עבודת שימור של ציור הקיר של אברהם אופק בבית ספר תל"י בית וגן ירושלים.
לקריאת דוח ביצוע עבודות השימור

מאמרים להרחבה:

מידע נוסף על היצירה
סגור