מספר יצירה: #0010

אמן:
אופק אברהם
תאריך:
1975
נושא:
נופי הארץ
יישוב:
ירושלים
כתובת:
בית הספר תל"י, וולטה עילית 12
בעלים:
משרד החינוך
מידות:
2.8x8 מטר
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
פנים
יצירה קיימת
כן

ירושלים – הרים סביב לה

אברהם אופק נולד בשנת 1935 בעיר בורגס שבבולגריה. בגיל 14 עלה ארצה לקיבוץ עין המפרץ, שם החל לצייר בהדרכתו של הצייר אריה רוטמן. בשנת 1959 נסע לפירנצה שבאיטליה והתוודע לטכניקות השונות של ציורי הקיר והתמחה בלימודיו באמנות הפרסקו. כשחזר לישראל ביקש לממש ידע זה.

אופק האמין כי על האמנות לצאת מאולמות המוזאונים ולקשט את המרחב הציבורי לרווחת הכול. במשך השנים צייר שישה ציורי קיר גדולים ומרשימים במבני ציבור ברחבי הארץ; הראשון בהם הוא הציור בחדר האוכל בכפר אוריה. בשנות ה־70 וה־80 לימד את אמנות הקיר כנושא מרכזי בהוראתו כפרופסור באוניברסיטת חיפה.

אופק האמין ביצירה למען החברה, כפי שהסביר בנו אבנר אופק שהוא אדריכל:  "אבא שלי אמר שאם היה יכול, היה מקדיש את כל חייו לצייר למען החברה. זה היה בשבילו שיא האמנות". לדבריו, אופק "האמין שאמנות היא בשביל החברה בה חי ויוצר האמן והיא לא גחמה אישית או כלי לסיפוק צרכים אישיים", עוד הוסיף אבנר אופק: "היצירה בכפר אוריה מספרת את סיפור החברה והתרבות שלנו. היא לא משהו מופנם ופרטי, היא משהו ציבורי, חברתי ולאומי".

הציור נמצא כיום בבית ספר תל"י בית וגן, לשעבר בית ספר סטון, והוא מתאר באלגוריה את נופיה של ירושלים. הציור ממלא במשמעות את חלל המבואה והכניסה הראשית לבניין בית הספר. בפברואר 2016 ביצע צוות מ"סטודיו תכלת" עבודת שימור של ציור הקיר, דוח ביצוע עבודות השימור.

מאמרים להרחבה:

רותי אופק, אברהם אופק
מתוך: אברהם אופק – מקיר לקיר (עורכת: רותי אופק), המוזאון הפתוח, גני התעשייה תפן ועומר, 2001

אברהם אופק, על אמנות ציורי הקיר
מתוך שיעוריו של אברהם אופק בסדנה "אמנות ברשות רבים", סטודיו 7, ינואר 1990

 

נעמי אלטרץ, ציורי הקיר של אברהם אופק.

מידע נוסף על היצירה
סגור