מספר יצירה: #2506

אמן:
אביב אילנה
תאריך:
2015
נושא:
מופשט
יישוב:
אור עקיבא
כתובת:
ספריית בית הספר "עתידים", מיכאל גלפשטיין
בעלים:
עיריית אור עקיבא
מידות:
0.25X1.3X4 מטר
חומרים:
אלומיניום, צבע
טכניקה:
תבליט
מבנה:
ציבורי
מיקום:
פנים
יצירה קיימת
כן

כנפיים

 

הפסל לזכרה של רחל מתוקי עשו אלומיניום בצבע לבן ובתוכו נקבעה תאורת לד.

"בתכנון הקיר בספריית בית הספר רציתי לבטא כמה תכונות של אשת החינוך רחל מתוקי. היא הייתה יצירתית, בעלת מעוף וחזון; עשתה ככל יכולתה להנחלת ערכים כמו ערבות הדדית, שותפות בין תלמידים יהודים וערבים, וניסתה לקדם תלמידים ככל האפשר. במהלך עבודתה מילאה תפקידים חשובים וזכתה בכמה פרסים על הצטיינותה בהם. התבקשתי ליצור קיר שאינו משדר כבדות ועצבות, ולכן עיצבתי דמות של ציפור מופשטת, המביאה איתה קלות, מעוף, חזון. כנפי הציפור עשויות שכבות שכבות המצביעות על הרבדים שאפיינו את רחל. הכנפיים הסטטיות משדרות תנועה, ריקוד וזרימה, ויש בהן מעין המשכיות. השכבות השונות כמו עוטפות ברוך משני צידי הכנפיים. הציפור עצמה אינה ראליסטית ומשאירה את הצופה עם מקום למחשבה וחיבור לעולם הערכים שלו. בחרתי לצבוע את הפסל בלבן, כיוון שיש בו הרבה מעברי אור וצל, וכך הצבע נותן שקט צבעוני המעצים את חווית הפסל. בנוסף לכך הוא נמצא בתוך ספרייה שהאור חודר אליה מהחלון. בפנים יש אפלולית מסוימת וכך משתלב הפסל בסביבתו", אילנה אביב.

 

הצהרת האמן – אילנה אביב

פתחתי סדנת פיסול קרמיקה ב־1987. החל מ־1995 פיתחתי טכניקה חדשה בפיסול ובחומר המבוסס על בטון, חומר קל משקל, דק וחזק. טכניקה זו פתחה בפניי אפשרויות אין־סופיות של ביטוי ויכולת יצירה בכל קנה מידה בקירות חיצוניים ופנימיים.

 

אני יוצרת בהשראת הנופים עוצרי הנשימה של המדבר וסלעי הכורכר בחוף הים בקיסריה, ליד ביתי. בעבודתי אני עוסקת בנושאים הנוגעים בעבר: זיכרונות ופרקי היסטוריה, כפי שהם באים לידי ביטוי בנפש האדם בכל מורכבותה וגווניה. אני מזמינה את הצופה לחקור את הרבדים הפנימיים הנסתרים בנשמה ובנפש. השכבות בעבודותיי מייצגות חוויות, מאוויים, רגשות, מחשבות ורצונות שנצברו במהלך השנים בנפש, כמו גם סיפורים אישיים. בחלק מעבודותיי אני משתמשת באור כחומר ביטוי נוסף, האור הפנימי המאיר מודעות, תובנות ושלווה. בעבודתי קיים חיפוש מתמיד של המתח הנוצר בין פני השטח ומה שמתחתיו, החלק הסמוי מעין הצופה. עבודתי נעשית תוך חיפוש מתמיד של דרכים לביטוי. אני מנסה לפשט את האלמנטים בעבודות שלי תוך שמירה על יכולת ביטוי של רעיונות רוחניים. זה תהליך יצירתי ואינטואיטיבי אל תוך עבודה שקטה, מינימליסטית, מונוכרומטית, עמוקה וממוקדת.

 

בשנות יצירתי יצרתי עבודות רבות המוצבות בבתים פרטיים וציבוריים כמו גם קירות פיסוליים בקנה מידה גדול, פסלי חוצות, פסלים סביבתיים ומתקני משחק פיסוליים.

 

 

 

מידע נוסף על היצירה
סגור