מספר יצירה: #0021

אמן:
שוובל איוואן
תאריך:
1977
נושא:
ים, נוף
יישוב:
תל אביב־יפו
כתובת:
היכל התרבות, החזית המערבית, הוברמן 1
בעלים:
עיריית תל אביב־יפו
מידות:
32X2.7
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

View to the sea

היצירה שהיא מעין פרסקו בצבעי אקריליק ושרבוטי עיפרון ופחם על טיח, ממוקמת על החזית המערבית של היכל התרבות.

 

מידע מעיריית תל אביב־יפו:

ציור הקיר של איוון שוובל נקרא בעברית "מבט לים" והוא מתייחס כמובן לעיר החוף תל אביב־יפו. שוובל צייר את הציור על גבי הקיר החיצוני־המערבי של היכל התרבות בשנת 1976–1977 בטכניקה מעורבת מצבעי שמן, גרפיט ופעולת חריטה. ארבעה לוחות מלבניים בגודל כולל של 32X2.7 מטרים מרכיבים תמונה של העיר ממבטו של האמן.

על רעיון הציור כתב שוובל ביומנו בתאריך 7.12.1976 (באדיבות אדווה שוובל): "ציורים של חופי ים המקיפים את תל אביב ממערב, בתי באוהאוס, דמויות קטנות וגדולות של אנשים. גן עדן על חופי הים, עיר החלומות עם נשים יפות ומרפסות המשקיפות לנוף ימי סוער או רגוע… שדרות מוצלות עם עצים גבוהים, שווקים שוקקים, בתי קפה והרבה תנועה… הם חלמו על ציביליזציה ותרבות ים תיכונית אדירה… "

אילן איטח שהיה תלמיד ומאוחר יותר גם חבר קרוב של שוובל סיפר על הטכניקה המיוחדת שנקט בציור זה: "שוובל הכין פיגמנטים במו ידיו, טחן אותם, הוסיף להם שמן פשתן והכניס אותם לשפופרת. באמצעות טכניקה מסורתית זו שאף שוובל לתת לצבעים חיות וגוון מדויק בדומה לאמני הרנסנס. הוא עבד בצורה של שכבות: התחתונות היו שקופות ודלילות כמו צבעי מים והאחרונה סמיכה ועשירה. בנוסף לכך, צייר על גבי הקיר בגרפיט והשתמש במריחות ובחריטות באמצעות סכיני גילוח של פעם, כך ביקש ליצור אפקט של תחריט. את הכהות של הגרפיט העמיק בתוספת של מריחת שמן פשתן אשר יוצר תחושת שקיפות דלילה.

עוד מידע על הצייר.

איוון שוובל (1932–2011) נולד בארה"ב והחל לצייר במהלך שירותו בצבא האמריקאי. ב־1963 עלה לישראל ובנה את ביתו בעין כרם בירושלים. סדרות הציורים הידועות שלו מסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים עסקו במגוון נושאים כגון "דוד", סדרה על אירועים מהספרים שמואל ב ומלכים א המתרחשים ברחובות ירושלים בזמננו; הסדרה "תל אביב" שמיקמה כוכבי קולנוע הוליוודיים ברחובות תל אביב־יפו והסדרה "The Inescapable" – מגירוש ספרד עד הפתרון הסופי – שעסקה בשואה ובגירוש ספרד ובדיאלוג ביניהם. בשנותיו האחרונות צייר את הסדרה "מקום בטוח" שעסקה באמן ובמוזה שלו בנופי נחל שורק שם הרבה לטייל.

מידע נוסף על היצירה
סגור