מספר יצירה: #0021

אמן:
שוובל איוון
תאריך:
1977
נושא:
ים, נוף
יישוב:
תל אביב־יפו
כתובת:
החזית המערבית של היכל התרבות, הוברמן 1
בעלים:
עיריית תל אביב־יפו
מידות:
32X2.7 מטר
חומרים:
צבע
טכניקה:
חריטה, ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

מבט לים

היצירה שהיא מעין פרסקו בצבעי אקריליק ושרבוטי עיפרון ופחם על טיח, ממוקמת על החזית המערבית של היכל התרבות.

 

על רעיון הציור כתב שוובל ביומנו: "ציורים של חופי ים המקיפים את תל אביב ממערב, בתי באוהאוס, דמויות קטנות וגדולות של אנשים. גן עדן על חופי הים, עיר החלומות עם נשים יפות ומרפסות המשקיפות לנוף ימי סוער או רגוע… שדרות מוצלות עם עצים גבוהים, שווקים שוקקים, בתי קפה והרבה תנועה… הם חלמו על ציביליזציה ותרבות ים תיכונית אדירה… ", 7 בדצמבר 1976 (באדיבות אדווה שוובל).

אילן איטח שהיה תלמיד ומאוחר יותר גם חבר קרוב של שוובל סיפר על הטכניקה המיוחדת שנקט בציור זה: "שוובל הכין פיגמנטים במו ידיו, טחן אותם, הוסיף להם שמן פשתן והכניס אותם לשפופרת. באמצעות טכניקה מסורתית זו שאף שוובל לתת לצבעים חיות וגוון מדויק בדומה לאמני הרנסנס. הוא עבד בצורה של שכבות: התחתונות היו שקופות ודלילות כמו צבעי מים והאחרונה סמיכה ועשירה. בנוסף לכך, צייר על גבי הקיר בגרפיט והשתמש במריחות ובחריטות באמצעות סכיני גילוח של פעם, כך ביקש ליצור אפקט של תחריט. את הכהות של הגרפיט העמיק בתוספת של מריחת שמן פשתן אשר יוצר תחושת שקיפות דלילה.

 

איוון שוובל (1932–2011) נולד בארה"ב והחל לצייר במהלך שירותו בצבא האמריקני. ב־1963 עלה לישראל ובנה את ביתו בעין כרם בירושלים. סדרות הציורים הידועות שלו מסוף שנות ה־70 ותחילת שנות ה־80 עסקו במגוון נושאים כגון "דוד", סדרה על אירועים מהספרים שמואל ב ומלכים א המתרחשים ברחובות ירושלים בזמננו; הסדרה "תל אביב" שמיקמה כוכבי קולנוע הוליוודיים ברחובות תל אביב־יפו והסדרה "The Inescapable" – מגירוש ספרד עד הפתרון הסופי, שעסקה בשואה ובגירוש ספרד ובדיאלוג ביניהם. בשנותיו האחרונות צייר שוובל את הסדרה "מקום בטוח" שעסקה באמן ובמוזה שלו בנופי נחל שורק, שם הרבה לטייל.

עוד על היצירה, רחל אנגל, 1977.

מידע נוסף על היצירה
סגור