מספר יצירה: #0124

אמן:
חצור אריה, שרמן טלי
תאריך:
2008
נושא:
מעגל השנה
יישוב:
גבעת ברנר
כתובת:
הסילו
בעלים:
קיבוץ גבעת ברנר
מידות:
חומרים:
מתכת, קרמיקה
טכניקה:
פסיפס
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

עונות השנה

במלאת 80 שנה לקיבוץ גבעת ברנר יצרה האמנית טלי שרמן על האסם את פסיפס "עונות השנה" לפי ציורו של אריה חצור. בהכנת הפסיפס השתתפו חברי המשק.

הפסיפס נקבע ברקע שעון הקיר הגדול ביותר ארץ שבנו ב־1984 יובל צמח, גלי חצור וניר יעקבי, צאצאים למייסדי גבעת ברנר. אורך המחוג הגדול שלו הוא 2.4 מטר, אורך המחוג קטן 1.6 מטר, רדיוס השעון כ־5 מטר. החומרים לבניית השעון נאספו כולם בקיבוץ: בצד הנגדי של כל מחוג יצוקה משקולת עופרת של מצברים ישנים. במקור עבד השעון על טיימר תעשייתי מ"מפעל רימון" וכיום הוא מפוקד על ידי בקר של חברת המחשבים של גבעת ברנר "גביש", הגיר הוא גיר משאבות  מ"מפעל רימון", והמחוגים מצינורות אלומיניום.

 

אריה חצור (1907–1968) נולד בגרמניה לבני משפחת מאיירהוף, שהתפרנסו מייצוג עסקים גרמניים במצריים. בנעוריו, כשהוריו ירדו מנכסיהם, היה לשוליית צבעים. הוא התבלט בעיטורים אמנותיים עדינים לקירות שצבע, עד שביוזמת המעביד שלו הוא התקבל ללימודי אמנות באקדמיה לאמנויות בברלין. עם התעוררות האנטישמיות בגרמניה הצטרף לגרעין החלוצי "קיבוץ חרות" והיה בין מייסדי גבעת ברנר. בקיבוץ היה טרקטוריסט, חופר בארות, נושא ונותן עם ערביי הסביבה, מורה לציור ופעיל תרבות. הוא העמיד את יכולותיו למען צרכי הקיבוץ: צייר שוב ושוב את "גלגל המזלות" לראש השנה, את "אחיי גיבורי התהילה" לחנוכה ואת "גיבורי המגילה" לפורים. צייר את ההגדה לפסח ואת ההגדה ליום העצמאות, סיסמאות לאחד במאי ו"שבעת המינים" לחג הביכורים מכאן, לפי עמוס רודנר וטלי שרמן, יומן הרשת עונ"ש, מסיפורי גבעת ברנר: שעון הקיר הגדול במדינה.

 

על תהליך יצירת הפסיפס, טלי שרמן.

מידע נוסף על היצירה
סגור