מספר יצירה: #877

אמן:
כוכבי גרשון
תאריך:
1973
נושא:
נופי הארץ
יישוב:
יצירות לדירוג, מ"א מגילות
כתובת:
חוף לידו, ים המלח
בעלים:
פרטית
מידות:
כ- 80X1.58 מ'
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

נופי הארץ

האמן גרשון כוכבי שצייר בבית הכנסת הגדול באהל משה בירושלים, צייר מפה צלבנית דמיונית על קיר המסעדה בחוף לידו בים המלח.

רוני כרמל, לשעבר בעל הנכס סיפר: "למשפחתי היו מספר עסקים בירושלים וברחבי הארץ בהם צייר גרשון כוכבי, למשל חנות נעליים ברחוב שלומציון המלכה (לשעבר רחוב פרינסס מרי), והוא היה צייר הבית של עסקיהם. כוכבי, שעלה מהונגריה, סיפר לנו שצייר בכנסיות ובקפלות שם".

בסביבות 1971 קנה כרמלי עם חמישה שותפים את בית הקפה בחוף לידו בים המלח. נכס זה היה אחד הראשונים שנרכשו מן הבעלים המקומיים על ידי ישראלים באופן חוקי ורשמי לאחר שאחרי מלחמת ששת הימים הפך ישראלי. כוכבי נתבקש לעטר את המקום, ומדי יום במשך כחודש הגיע וצייר נוף של ארץ ישראל בהשראת מפה צלבנית. למסעדה שנקראה "לידו" הם קראו "לידו יהודה". במקום שהיה פופולרי בקרב יהודים וערבים, היו בית קפה, חנות מזכרות וכן תאי מקלחות לטובלים בחוף הים. ירושלמים אהבו במיוחד להגיע לשם כדי לספוג את החום… לימים נשאר רוני כרמלי הבעלים היחיד ובסוף שנת 1982 עם נסיגת ים המלח, מכר את בית הקפה והמקום ננטש לאחר חודשים ספורים. בניגוד למיתוס שהופץ, החור במרכז אחד הקירות לא נוצר מפגיעת פגז אלא מקורוזיה ומהתבלות חומרי הבנייה עם הזמן.

מצב השתמרות היצירה: היצירה הושחתה ב־2020. המבנה בידיים פרטיות של יזם הבונה בית מלון בשטח, ומבנה זה מיועד להריסה, אבל נעשה מאמץ ציבורי לשימור היצירה או להעברתה בטכניקה מיוחדת למלון להצבה מחדש.

 

מידע נוסף על היצירה
סגור