מספר יצירה: #877

אמן:
כוכבי גרשון
תאריך:
1973
נושא:
נופי הארץ
יישוב:
יצירות לדירוג, מ.א. מגילות
כתובת:
חוף ''לידו'', ים המלח
בעלים:
פרטית
מידות:
כ- 80X1.58 מ'
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

נופי הארץ בהשראת מפה צלבנית

האמן גרשון כוכבי צייר מפה צלבנית מדומיינת על קיר המסעדה בחוף "לידו" של ים המלח. כוכבי גם צייר גם את בית הכנסת הגדול באהל משה בירושלים.

מספר רוני כרמל, לשעבר בעל הנכס:

"למשפחתי היו מספר עסקים בירושלים וברחבי הארץ בהם צייר גרשון כוכבי, למשל חנות נעליים ברחוב שלומציון המלכה (לשעבר רחוב פרינסס מרי), והוא היה צייר הבית של עסקיהם. כוכבי, שעלה מהונגריה, סיפר לנו שצייר בכנסיות ובקפלות שם".

בסביבות סוף שנת 1971 קנה כרמלי, יחד עם כחמישה שותפים, את בית הקפה בחוף "לידו" בים המלח. נכס זה היה מבין הראשונים שנרכשו מן הבעלים המקומיים על ידי ישראלים באופן חוקי ורשמי, לאחר שהשטח הפך ישראלי בעקבות מלחמת ששת הימים. כוכבי הוזמן על ידם לעטר את המקום, ומדי יום במשך כחודש הגיע וצייר פנורמה של ארץ ישראל בהשראת מפה צלבנית.

למסעדה שנקראה במקור "לידו", הם קראו "לידו יהודה" על שם הרי יהודה שבאיזור. המקום שימש כבית קפה וחנות מזכרות, והיו בו תאי מקלחות לטובלים בחוף הים. המקום זכה לפופולריות בקרב יהודים וערבים כאחד, ובפרט היה אהוב על הירושלמים, שבאו לבלות באזור החמים מחוץ לירושלים הקרה.

ברבות הימים נשאר רוני כרמלי כבעלים היחיד של המקום, ובסוף שנת 1982, עם נסיגת ים המלח, מכר את בית הקפה. לדבריו, המקום ננטש לאחר חודשים ספורים. בניגוד למיתוס שהופץ, החור במרכז אחד מן הקירות לא נוצר מפגיעת פגז אלא מקורוזיה והתבלות חומרי הבנייה עם הזמן. מאז הנטישה סובל המבנה מהשחתות חוזרות, ומדי פעם עולות יוזמות שימור ונערכים מבצעים לניקיון ושימור היצירה.

מצב השתמרות היצירה:

היצירה עברה השחתה בשנה האחרונה (2020). המבנה בידיים פרטיות של יזם הבונה בית מלון בשטח, ומבנה זה מיועד להריסה אבל מתקיימים מאמצים ציבוריים לשימור היצירה או העברתה בטכניקה מיוחדת והצבתה מחדש בתוך המלון.

 

מידע נוסף על היצירה
סגור