מספר יצירה: #6957

אמן:
בן־צבי זאב
תאריך:
1944 - 1946
נושא:
הנצחה, שואה
יישוב:
משמר העמק
כתובת:
פינת הגולה
בעלים:
קיבוץ משמר העמק
מידות:
חומרים:
אבן
טכניקה:
תבליט
מבנה:
ציבורי
מיקום:
חוץ
יצירה קיימת
כן

פינת הגולה

יד לילדי הגולה היא אנדרטת זיכרון לשואה הנמצאת במרכז הקיבוץ, בתוך גן הנקרא פינת הגולה. האנדרטה מוקדשת ללוחמת במרד גטו ורשה טוסיה אלטמן, ומתרכזת במיליון וחצי הילדים שהושמדו בשואה. לרבים מחברי הקיבוץ היו משפחות באירופה, ולקראת סוף מלחמת העולם השנייה, עם הגעת הידיעות על השואה הם ביקשו להנציח את זכר יקיריהם. חבר הקיבוץ יעקב חזן, ממנהיגי השומר הצעיר, קיבל אישור ממוסדות התנועה להקמת אנדרטת זיכרון בקיבוץ. הוא פנה לפסל הירושלמי זאב בן־צבי, והלה החל לבנות את האנדרטה ב־1944. לשם כך הביא את משפחתו למשמר העמק והתגורר במקום במשך שנתיים עד סיום העבודה.

במלחמת העצמאות נפגע הפסל מהפגזות תותחי קאוקג'י בקרב משמר העמק. בן־צבי סירב לבקשת הקיבוץ לתקן את הפגיעה, ואמר שהיא מביעה את סבלו המתמשך של העם היהודי גם לאחר השואה. עד היום נראית הפגיעה בפסל, ליד מרפק האישה. במקום מתקיים בכל שנה טקס ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.

במרכז האנדרטה, העשויה אבן ירושלמית, ניצב פסל גדול של ילד הנשען על אימו ובזרועות פרושות הוא מבקש שתציל אותו, אבל היא בייאושה מפנה ממנו את מבטה כי אינה יכולה לעזור לו. עוד נמצאים במקום שלושה פסלים: ילדים עומדים בתור להשמדה; אם המגוננת על ילדיה; ילד מסתתר וכן יש קטע ממכתבה האחרון של טוסיה אלטמן לקרוביה בארץ ישראל: "…ישראל אובד לעיניי. אני פורשת כפי וקצרה ידי מהושיע. הושיעו!", לפי ויקיפדיה.

מידע נוסף על היצירה
סגור