מספר יצירה: #0560

אמן:
לבני דן
תאריך:
1957
נושא:
יהדות, תנ"כי
יישוב:
מעוז חיים
כתובת:
חדר האוכל הישן
בעלים:
קיבוץ מעוז חיים
מידות:
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
פנים
יצירה קיימת
כן

יציאת מצרים ומבצע קדש

שחזור ציורי הקיר מחדר האוכל הישן מליל הסדר 1957. הציורים מתארים את סיפור יציאת מצרים ובמקביל את סיפור מבצע קדש בסיני 1956, שחיילי מחזור ב'  ובהם דן לבני לחמו בו.

 

סיפורו של דן לבני – הוא נולד בקבוצת החוגים ברעננה עוד טרם העלייה למעוז חיים. לאחר הקמת חומה ומגדל במעוז חיים הצטרפו הנשים והילדים למשק. דן אהב מאד לצייר והגננת חווה אילת וגם המורה נעמי אורן נתנו לו ניירות וצבעים לקשט את הגן והכיתה. בגיל הנעורים דן רשם את המבנים הראשונים של הקיבוץ: את חדר האוכל, המכבסה ואת נופי העמק הגלבוע והגלעד. ולימים לאחר כחמישים שנה הציג את הרישומים הישנים האלה בתערוכה רטרוספקטיבית בגלריה של אריה'לה במעוז חיים. בשנות הארבעים יונה מך היה הצייר של מעוז וקישט את קירות חדר האוכל בחגים, באופן טבעי דני בא כילד מוקסם לעזור לו בחדר הקטן שהיה בצריף מול המרפאה.

 

דני מספר: "מאחר והקיבוץ היה עני ולא היו ניירות גדולים, יונה נתן לי תפקיד להכין את ניירות הציור משקי מלט ריקים ולהפריד את המעטפת החיצונית והפנימית שהיו מלוכלכות ולחלץ את שתי שכבות הנייר הנקיות שביניהן. אני הייתי גוזר ומדביק את הנייר הנקי אחד לשני ויוצר פסים ארוכים לציורי הקיר. הצבע באותם הימים הגיע בצורת פחים גדולים של אבקה צבעונית. ואני קבלתי מיונה תפקיד נוסף, לשפוך כמויות אבקה לקופסאות קטנות, להוסיף לתוכן דבק נגרים חם ולערבב מיד, עד לקבלת עיסת צבעונית המתאימה לציור. יונה היה משרטט את קווי המתאר ואני עזרתי לו לצבוע את השטחים. כל זה עשינו לאחר יום העבודה או יום הלימודים. למדתי הרבה מיונה לא רק ציור אלא גם גישה לאמנות, ליצירה, לנושא, התמדה ודייקנות. לעיתים עזרתי גם לאברהם עובד ממחזור א' שהכין ציורי קיר לחגים.

לימים כאשר חזרתי מהצבא, יונה מך כבר לא היה במשק, כי הוא עבר לירושלים והיה שם צייר מפורסם. ובפסח 1957 ביקשו ממני להכין את ציורי הקיר לליל הסדר. ביצעתי 8 ציורי קיר לחדר האוכל. ארבעה מהם מתארים את בני ישראל היוצאים ממצרים מעבדות לחרות. מאחר וכל חברי המחזור שלי השתתפו במלחמת קדש בסיני, מצאתי לנכון להכין עוד ארבע ציורים, שמתארים את מבצע קדש בסיני, כעין הקבלה ליציאת מצרים. עם הזמן, יצאתי ללימודים בבצלאל בירושלים וגם השתלמתי באקדמיות לאמנות בלונדון ובבוסטון ועסקתי באמנות ובחינוך לאמנות. יצרתי ציורי קיר רבים והצגתי תערוכת יחיד רבות בארץ ובעולם.

ציורי הקיר האלה נשכחו ולפני כמה חודשים בביקור של אריה'לה בביתי, דפדפנו באלבום הצילומים הישנים שלי ממעוז חיים, ובין הצילומים הקטנטנים גילינו את שמונת הציורים שציירתי לפני 60 שנה. אריה'לה התלהב, הגדיל את הצילומים ושלח אליי. אני צבעתי אותם וכך יש לנו היום רפליקות מוקטנות של הציורים שהקיפו את קירות חדר האוכל הישן בפסח 1957".

 

מידע נוסף על היצירה
סגור