מספר יצירה: #712

אמן:
תאריך:
1886 - 1930
נושא:
נופי הארץ
יישוב:
ירושלים
כתובת:
ישיבת תורת חיים, הגיא 51
בעלים:
מידות:
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
פנים
יצירה קיימת
לא

המקומות הקדושים

 

ציורי קיר המעטרים את תקרת ישיבת תורת חיים בעיר העתיקה בירושלים, ב־4 פינות התקרה מצוירים קבר רחל, מערת המכפלה, כנראה מגדל דוד או ציון ומבנה ישיבת תורת חיים. בנוסף לכך הייתה מסגרת מעוטרת סביב התקרה. המבנה עבר שיפוץ (כנראה ב־1967) והקירות והתקרה נצבעו בשכבות של צבע לבן. שי פרקש, אריאלה אמר וחיים קפציץ ניסו לגלות את הציורים, בדקו את המקום ולא מצאו שרידים. יש עדויות מעורפלות בספרות התקופה  ויש תמונות של הציורים מ־1967 לפני השיפוץ. המבנה של תורת חיים נמצא בעיר העתיקה בירושלים מול בית הכנסת יהודי גיאורגיה (היום חזון יחזקאל) שתלמידי ישיבת עטרת ירושלים לומדים בו

כותבת החוקרת ברכה סליי:

מצ"ב תצלומים של ציורי הקיר שצולמו על ידי אהרן ביר ז"ל מיד לאחר מלחמת ששת הימים. לצערי הגדול, התקרה והקירות כוסו מאז במספר שכבות סופרקריל. לפני כעשור הבאתי את אריאלה אמר ואת חיים קפציץ עם שי לנסות לגלות את הציורים ולא הצליחו. כ"כ שאלתי אנשים כגון יצחק קופ, שבתאי זכריה וכו', ואף אחד לא ממש זוכר את התצלומים או יכול לתת יותר פרטים. הר' ישראל גליס אמר שכילד ביקר בתורת חיים וראה את הציורים. ציור אחד הוא קבר רחל, השני, מערת המכפלה, והשלישי מבנה ישיבת תורת חיים! ר' גליס אמר שהוא חושב שהציור הרביעי היה של מגדל דוד או ציון. התצלומים כנראה צולמו בסביבות 67' כשחזרה לשם הישיבה.

כותב הרב ישראל גליס:

יש חוברות בשחור לבן שהודפסו בשנים הראשונות של הישיבה למען גיוס כספים, ובחוברות האלו ניתן לראות את ציורי התקרה – שקיימים ע"פ דבריו בעוד מוסדות תורניים רבים מאותה התקופה (למשל ישיבת מאה שערים ועוד). הרב ישראל גליס נולד אחרי מלחמת השחרור כך שלא ראה אותם בילדותו. לדבריו המשפחה הערבית שתפסה חזקה על המקום בזמן הכיבוש הירדני סיידה את התקרה כדי למחוק זכר ליהדות. לאחר מלחמת ששת הימים חזרה החזקה היהודית על המקום.

ברכה סליי

מצ"ב תצלומים של ציורי הקיר שצולמו על ידי אהרן ביר ז"ל מיד לאחר מלחמת ששת הימים. לצערי הגדול, התקרה והקירות כוסו מאז במספר שכבות סופרקריל. לפני כעשור הבאתי את אריאלה אמר ואת חיים קפציץ עם שי לנסות לגלות את הציורים ולא הצליחו. כ"כ שאלתי אנשים כגון יצחק קופ, שבתאי זכריה וכו', ואף אחד לא ממש זוכר את התצלומים או יכול לתת יותר פרטים. הר' ישראל גליס אמר שכילד ביקר בתורת חיים וראה את הציורים.

אשמח לעזור לכם בכל דבר שאוכל, שנים רבות אני חיה בתקווה שאיך שהוא נוכל למצא ולשחזר את הציורים היפים האלו.

ציור אחד הוא קבר רחל, השני, מערת המכפלה, והשלישי מבנה ישיבת תורת חיים! ר' גליס אמר שהוא חושב שהציור ה4 היה של מגדל דוד או ציון.

התצלומים כנראה צולמו בסביבות 67' כשחזרה לשם הישיבה.

הרב ישראל גליס:

ישראל מספר שלאביו יש חוברות בשחור לבן שהודפסו בשנים הראשונות של הישיבה למען גיוס כספים, ובחוברות האלו ניתן לראות את ציורי התקרה – שקיימים ע"פ דבריו בעוד מוסדות תורניים רבים מאותה התקופה (למשל ישיבת מאה שערים ועוד). הרב ישראל גליס נולד אחרי מלחמת השחרור כך שלא ראה אותם בילדותו.

לדברי ישראל, המשפחה הערבית שתפסה חזקה על המקום בזמן הכיבוש הירדני סיידה את התקרה כדי למחוק זכר ליהדות. לאחר מלחמת ששת הימים חזרה החזקה היהודית על המקום.

כותב החוקר ומשמר הקירות שי פרקש:

הציורים נמצאו שלמים בתקרה אחרי מלחמת ששת הימים. מספר שנים אחר כך כשנפתחה הישיבה מחדש צבעו התקרה בצבע לבן ומחקו את הציורים. כנראה מצבם לא היה טוב ולא ידעו שאפשר לשמר אותם.

מצב השתמרות היצירה: יש להוריד את שכבות הצבע ולחפש את העיטורים המקוריים, אולי הם עדיין קיימים.

מידע נוסף על היצירה
סגור