מספר יצירה: #0022

אמן:
זכריה עפיה
תאריך:
1970 - 1990
נושא:
אתני
יישוב:
שלומי
כתובת:
בית עפיה, נתן אלבז 151
בעלים:
עמידר
מידות:
חומרים:
צבע
טכניקה:
ציור
מבנה:
ציבורי
מיקום:
פנים
יצירה קיימת
כן

בית עפיה – הבית המצויר

בלב אחד משיכוני "עמידר" בעיירה שלומי נחבאת דירתה הקטנה והמיוחדת של עפיה זכריה. בביתה הקטן בקומה הראשונה נחבאת דירה שקירותיה אינם מסוידים בלבן כמו שאר הדירות בשיכון. צבעוניות עזה נחשפת כבר מהכניסה לדירה ויוצרת אשליה כאילו דירתה של עפיה מכוסה כולה ברקמה אחת גדולה. הדירה מעוטרת בצבעים חמים ודקורטיביים המכסים את הקירות, את התקרה והרצפה וחלק מהרהיטים ומהדלתות.

בשנת 2002 נפטרה עפיה זכריה, ובדירה שבה התגוררה משנת 1980 (בערך) נותרו ציורי קיר מרהיבים מהמסד עד הטפחות. הבית ששייך ל"עמידר" נשמר על ידי המועצה המקומית אך היה ידוע למעטים שעלו אליו לרגל כדי להתפעל מהחיזיון הנפלא.

בשנת 2015 במסגרת סקר אמנות קיר בישראל התקבלה פניית המועצה המקומית שלומי לטפל בבית ובציורים, לשמרו ולתכנן את הנגשתו לקהל. סקר אמנות הקיר מטעם "ציוני דרך", המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, יד יצחק בן־צבי והמרכז לחקר יהדות תימן ותרבותה ע"ש עובדיה בן־שלום לקחו על עצמם לתעד את הבית ולתכנן את שימורו והנגשתו, ותהליך זה נמצא בעיצומו.

מצב שימור היצירה: ב־2019 נעשה שימור ראשוני בציור ולא בתשתיות.

תיק תיעוד אדריכלי וגם תרבותי היסטורי ואוצרותי, בעריכת צוות סקר אמנות הקיר ביד יצחק בן־צבי והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

מידע נוסף על היצירה
סגור