מספר יצירה: #0201

אמן:
מלניק שמואל
תאריך:
1930 - 1935
נושא:
דקורטיבי
יישוב:
ירושלים
כתובת:
אחד העם 20
בעלים:
קרן היסוד
מידות:
8X8 מ'
חומרים:
טיח, עץ
טכניקה:
תבליט
מבנה:
ציבורי
מיקום:
פנים
יצירה קיימת
כן

כוכבים ומשושים

התקרה בבית שלום (הדומה לתקרה בימק"א) עוטרה בעץ ובאלמנטים מובלטים מטיח או מגיר, והיא מוגדרת כתקרה דמשקאית. ייתכן שהועברה מבית כנסת בדמשק.

ברח' אחד העם 20 בלב שכונת טלביה בירושלים נמצא בית שלום שהוא פנינה תרבותית־ארכיטקטונית מיוחדת במינה. את הבית בנה בשנות השלושים עוה"ד שלום הורוביץ יליד 1881 (מנצ'סטר), שהתחנך בקיימבריד' והיה לעורך דין דגול. ב־1923 הגשים את האידיאל הציוני שלו והתיישב בירושלים. שם הקים את אחד המשרדים הגדולים והחשובים ביותר לעריכת דין בתקופת המנדט, ורכש לו מוניטין הן בעריכת דין הן בפעילות ציבורית. הורוביץ שהיה רווק הקדיש את מרצו לעבודתו ולחיי התרבות, האומנות והמוסיקה, למשל, פעל להקמת התזמורת הפילהרמונית הארצישראלית ביחד עם ברוניסלב הוברמן.
את ביתו תכנן האדריכל זולטן ארמט בסגנון הבין־לאומי הקלאסי האופייני לשנות ה־30: בית דו־קומתי בעל פתח כניסה ראשית צרה ומוגדרת ע"י קירות מעוגלים המובילים לדלת כניסה מברזל וזכוכית, האופיינית לסגנון האר־דקו. בקומת הקרקע יש חדר אירוח גדול עם רצפת עץ והוא שימש גם אולם לקונצרטים קאמריים ולמסיבות, שבהם השתתפו בין השאר טוסקאניני ומוניש. חלק מן האורחים התאחסנו ביחידה מיוחדת בקומה השנייה. לבית גינה מטופחת ובה שני עצי ארז שהובאו ע"י הורוביץ מלבנון. בבית יש שפע חפצי אומנות מהמזרח. את התקרה לחדר הכניסה המפואר רכש הורוביץ בסוריה מבית כנסת מהמאה ה־17 שנשרף בדמשק. האדריכל זולטן הרמט תכנן גם את הריהוט, כולל חדר הברידג' שבקומת הקרקע וחדר העבודה בקומה העליונה, וכם את הספרייה והתקליטייה העשירה. כיוון שהורוביץ היה חובב אומנות, מקשטות יצירות אומנות רבות של מיטב אמני ישראל בשנות השלושים והארבעים, ובהם: ראובן רובין עם תמונת ירושלים, מוקדי, פרנקל, שטרוק, אורלוב, מלניקוב. בצוואתו הוריש הורוביץ את ביתו על כל אוצרות האומנות שבו לקרן היסוד, למגבית המאוחדת לישראל במטרה שישמש לאירועים ממלכתיים וציבוריים. בשנת 1980 חודש הבית והוא משמר את אופיו ועם זאת מאפשר פעילות ציבורית בתנאים אופטימליים, לפי איציק שוויקי.

 

עוד מידע: שכונות ירושלים: טלביה, קטמון והמושבה היוונית, דוד קרויאנקר

מידע נוסף על היצירה
סגור